Start up z Wrocławia pomaga ratować życie motocyklistów

kask2.jpg

Prawie połowa wypadków z udziałem motocyklistów spowodowana jest dekoncentracją na drodze. Jednym z powodów rozproszenia uwagi jest sprawdzanie aktualnych parametrów motoru na zegarach. Start up z Wrocławia, firma Seemore stworzyła innowacyjny moduł, który ma temu zapobiegać. Motocyklista parametry będzie mógł zobaczyć bezpośrednio przed oczami.

Odczytanie zegarów i spojrzenie w lusterka zajmuje kierowcy motocykla 1,5 sekundy. W tym czasie przy prędkości 90 km/godz. pojazd pokonuje dystans 37,5 metra (badania Uniwersytetu w Michigan). Wówczas może zdarzyć się wszystko. Jeśli motocyklista odwróci wzrok od toru jazdy na 2 sekundy, ryzyko wypadku lub wystąpienia niebezpiecznej sytuacji rośnie dwukrotnie (badania Uniwersytetu w Michigan).  – Dlatego wprowadzanie technologii, które zmniejszają ryzyko dekoncentracji motocyklisty to niezbędny element zwiększania bezpieczeństwa na drodze. Łatwiejszy i szybszy dostęp do informacji, bez konieczności odwracania wzroku od toru jazdy, to zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu – przekonują producenci modułu Seemore z Wrocławia. 

Na czym polega ich innowacyjność? Na zastosowaniu technologii łączącej HUD (head-up display) oraz Augmented Reality (rozszerzona rzeczywistość). Pozwalają one szybko wyświetlać niezbędne dane przed oczami motocyklisty jednocześnie nie ograniczając widoczności. To maksymalne skrócenie czasu potrzebnego na sprawdzenie paramentów i ograniczenie momentów, podczas których musi on odwrócić wzrok od drogi. Motocyklista jest w stanie szybciej odczytać i przetworzyć dane. Taki sposób przekazywania informacji w o wiele mniejszym stopniu obciąża jego koncentrację i jest po prostu bezpieczniejszy niż spuszczanie głowy w kierunku kokpitu. Moduł jest instalowany w kaskach.

źródło: wroclaw.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj