Bolesławiec: Porozumienie o współpracy Bolesławca i Zbaraża

zbaraz 2.jpg

Przewodniczący Rady Miasta Zbaraż i mer miasta Roman Polikrowski oraz prezydent Bolesławca Piotr Roman podpisali porozumienie o współpracy. Uroczyste podpisanie umowy  miało miejsce 20 sierpnia 2016 r. w bolesławieckim ratuszu. W zawartym porozumieniu strony zadeklarowały m.in. rozwój kontaktów partnerskich między mieszkańcami Zbaraża i Bolesławca, szczególnie ludzi młodych, współpracę w sferze kultury, oświaty, sportu oraz wsparcie rozwoju gospodarki i turystyki poprzez organizowanie seminariów, konferencji, promocję imprez biznesowych i handlowych.

Efekty dotychczasowego współdziałania zaprezentowała Barbara Smoleńska, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Bolesławcu. W swoim wystąpieniu przypomniała już zrealizowane projekty. Wśród wymienianych  przedsięwzięć warto przypomnieć projekt „Ocalić od zapomnienia – Kresowiacy” oraz publikację „Ocalić od zapomnienia. Wspomnienia bolesławieckich Kresowian”. Projekt był realizowany przez Gimnazjum Samorządowe nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu oraz Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Szczególne zainteresowanie wzbudziły prezentowane efekty pracy bolesławieckiej młodzieży przy porządkowaniu polskich mogił na Ukrainie.

Zbaraż jest chętnie odwiedzany przez bolesławian. Uczniowie bolesławieckich szkół wraz z opiekunami systematycznie porządkują cmentarze na dawnych Kresach II RP. Wyjazdy na Ukrainę organizowane są  w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.
Młodzież z Bolesławca oraz członkowie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich odwiedzają również Polaków zamieszkujących Zbaraż i okolice, są tam chętnie goszczeni oraz spędzają wspólnie czas zarówno w gronie polskich, jak i ukraińskich rówieśników. Warto wspomnieć, że na Ukrainie  działają stowarzyszenia, które skupiają osoby podtrzymujące polską kulturę na tych terenach. Rodzą się również nowe inicjatywy np. Polskie Kulturalno-Oświatowego Towarzystwo „Zbaraż”. Oficjalne statystki podają, że na obszarze Ukrainy zamieszkuje ponad 147 tysięcy Polaków. 

W ramach podpisanego porozumienia prezydent Bolesławca Piotr Roman i mer Zbaraża Roman Polikrowski zadeklarowali rozwijać współpracę w następujących sferach: ekonomia, transport, gospodarka komunalna; samorząd terytorialny, ochrona przyrody z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju; kultura i edukacja; współpraca młodzieży. Deklaracja dotyczy realizacji wspólnych projekty, w tym inwestycyjnych, sprzyjających polepszeniu życia mieszkańców Zbaraża i Bolesławca.

foto: you tube

źródło: boleslawiec.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj