Przegląd wydarzeń gazety Obywatelskiej

oby2.jpg

Dziennikarze amerykańskiego dziennika „New York Times” rozmawiali z Krzysztofem Mieszkowskim, dyrektorem Teatru Polskiego we Wrocławiu i posłem na Sejm RP z ramienia Nowoczesnej. Poruszono temat demokracji i wolności w Polsce. Zdaniem Mieszkowskiego demokracja jest zagrożona, a dzisiejsza Polska przypomina powieść George’a Orwella „1984”.W przekonaniu Mieszkowskiego „Jarosław Kaczyński preferuje władzę autorytarną z zamiłowaniem do dyktatury”. „New York Times” zauważył przy tej okazji, że sukces teatru kierowanego przez Mieszkowskiego jest raczej dowodem na to, że „Polska nie jest dyktaturą”, a poseł Nowoczesnej jako członek opozycji nie cierpi z powodu prześladowań.

Nowy prezes IPN dr Jarosław Szarek nie wykluczył ekstradycji ze Szwecji krwawego stalinowskiego sędziego wojskowego Stefana Michnika. Gdy w 2013 r. gościłem w Szwecji, dotarłem pod jego dom. Dzwonek do drzwi – przez dwie godziny nikt nie otworzył. Może był wtedy w Polsce? Podobno od czasu do czasu odwiedza swojego przyrodniego brata Adama.

Polska jest europejskim liderem w zakresie produkcji nowego prawa. W ubiegłym roku weszło w życie 29, 8 tys. stron maszynopisu nowych ustaw, rozporządzeń czy innych aktów prawnych o zasięgu ogólnokrajowym. Gdyby ktoś chciał się z nimi wszystkimi zapoznać, to musiałby codziennie przez cały rok poświęcać na ich czytanie blisko 4 godziny. Co ciekawe – w latach 2012-2014 wyprodukowaliśmy 56 razy więcej aktów prawnych niż Szwecja, tj. kraj o najbardziej stabilnym systemie prawnym w UE.

Senatorowie nie zgodzili się na wprowadzenie 15-proc. stawki podatku dochodowego dla mikro przedsiębiorców i osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Przeciwko tym zmianom głosowali przedstawiciele PiS. Szkoda, bo podobne cięcia podatków w Rumunii napędziły rozwój gospodarczy (w tym roku ma on przekroczyć 4, 0 proc.) i zamiast spadku wpływów podatkowych przyczyniły się do ich istotnego wzrostu.

Teszcze w 2011 roku emerytów, którzy otrzymywali z ZUS świadczenie niższe od minimalnego było 23 tys. W ubiegłym roku ich liczba wzrosła już do 76 tys. Niestety w kolejnych latach emerytów, którzy będą musieli przeżyć za świadczenie niższe od minimalnego (obecnie ok. 880 zł brutto) będzie coraz więcej. Wszystko wskazuje zatem na to, iż spełniać się zaczęła prognoza Banku Światowego, zgodnie z którą emerytury dla większości pobierających je Polaków niebawem będą gwarantowały zaledwie skromną wegetację.

Trybunał Konstytucyjny w obecnym składzie i pod przewodnictwem prezesa Rzeplińskiego potrafi się zebrać i na posiedzeniu niejawnym wydać korzystne dla siebie orzeczenie w ciągu zaledwie 10 dni licząc od momentu wpływu skargi. W każdej innej sprawie, w której interesy TK nie są w jakikolwiek sposób zagrożone, przeciętnie potrzebuje na to półtora roku. W niektórych sprawach (takich jak bankowy tytuł egzekucyjny) na wydanie orzeczenia trzeba było czekać aż 902 dni!

     Czabański oskarża Jacka Kurskiego o swoje błędy. Bo to Czabański miał przygotować ustawę, która miała wzmocnić media. Nic takiego nie zrobił, poza bublem prawnym – zdaje się zapomniał, że Polska należy do Unii Europejskiej – mówi Bronisław Wildstein na łamach dziennika „Polska the Times”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj