Polska: Policyjna akcja „Bezpieczna droga do szkoły”

akcja 2.jpg

Już niedługo rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Dzieci i młodzież po wakacjach wrócą do szkół. Dolnośląscy policjanci już podjęli działania, aby najmłodsi czuli się bezpiecznie idąc na zajęcia szkolne. Funkcjonariusze przeprowadzają od kilku dni lustrację dróg w rejonach placówek oświatowych, zwracając uwagę na stan oznakowania w tych miejscach. Jednocześnie przypominamy, że każdy opiekun, rodzic jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego może wskazać swojemu dziecku bezpieczną drogę do szkoły.

Ogólnopolskie działania pn. „BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY” rozpoczynają się na początku każdego roku szkolnego. Dolnośląscy policjanci w ramach działań wyprzedzających już od kilku dni sprawdzają tereny przy placówkach oświatowych. Funkcjonariusze kontrolują przede wszystkim stan oznakowania przejść dla pieszych, a także rozmieszczenie znaków pionowych i poziomych.

W trakcie działań policjanci pionów ruchu drogowego oraz prewencji będą pilnować bezpieczeństwa pieszych uczestników ruchu drogowego, a także swoją obecnością przypominać kierującym, że dzieci ponownie rozpoczynają swoje zajęcia. Funkcjonariusze obejmą nadzorem drogi w rejonach szkół podstawowych. Policjanci zwrócą również uwagę na transport przewożący dzieci i młodzież do szkół. Podczas spotkań z uczniami w szkołach w ciągu roku szkolnego funkcjonariusze będą rozmawiać z nimi o tym, jak unikać niebezpiecznych sytuacji w czasie drogi do szkoły.

Pamiętajmy, że w przygotowaniu dziecka do szkoły ogromną rolę odgrywają rodzice. Powinniśmy dawać dzieciom dobre wzorce. Upewnijmy  się, że nasze pociechy wiedzą, że przechodzą przez jezdnię tylko w miejscach dozwolonych w sposób rozsądny i odpowiedzialny. By zwiększyć bezpieczeństwo dzieci, ich ubrania oraz plecaki wyposażmy w widoczne po zmroku odblaskowe elementy.

Jeszcze przed rozpoczęciem szkoły każdy z opiekunów może dzieciom pokazać:

  • bezpieczną drogę do szkoły – przejdźmy z naszymi dziećmi i pokażmy, gdzie są przejścia dla pieszych, gdzie jest sygnalizacja świetlna,
  • na co podczas drogi do szkoły dziecko powinno zwrócić uwagę,
  • jak należy się zachować dochodząc do przejścia dla pieszych, w którą stroną należy spojrzeć zanim wejdziemy na „pasy”,
  • kiedy można wejść na przejście dla pieszych
  • że najbezpieczniejsza droga do szkoły wcale nie musi być ta najkrótsza.

Foto: you tube

źródło: policja.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj