Grupa Wyszehradzka i kanclerz Merkel o przyszłości Unii

Grupa Wyszechradzka.jpg
Przyszłość Unii Europejskiej po Brexicie, kwestie bezpieczeństwa, sytuacja na Ukrainie oraz przygotowania do szczytu UE w Bratysławie – to poruszane tematy na piątkowych rozmowach szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, których gospodarzem była premier Beata Szydło.
 

Premier Beata Szydło podkreśliła, że UE jest niezwykle ważna dla Polski. Jak zaznaczyła, dla Polski silna UE to gwarancja bezpieczeństwa rozwoju naszego państwa i bezpieczeństwa naszych obywateli.

Rozmowy dotyczyły planowanych reform w UE oraz spraw bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego UE, skutecznego przeciwdziałania terroryzmowi oraz kryzysu migracyjnego.
Premier Beata Szydło akcentowała, że trzeba poszukiwać projektów, które łączą, a nie takich, które dzielą. Cały czas trzeba wyciągać wnioski i przygotowywać takie zmiany, które będą czyniły Unię Europejską silniejszą, powinniśmy skoncentrować się na inicjatywach, które łączą, a unikać tych, które wprowadzają podziały. Tych drugich jest niestety ostatnio całkiem sporo – podkreśliła premier Szydło.

„Będziemy rozmawiać, jak skutecznie reagować na wyzwania związane z terroryzmem i z kryzysem migracyjnym”

Jej zdaniem kryzys migracyjny należy rozwiązywać m.in. poprzez wzrost pomocy humanitarnej. UE potrzebuje poważnej dyskusji poświęconej kwestiom bezpieczeństwa, zarówno w wymiarze zewnętrznym, jak i wewnętrznym. Będziemy rozmawiać, jak skutecznie reagować na wyzwania związane z terroryzmem i z kryzysem migracyjnym – podkreśliła premier Szydło. Wg niej kluczowe jest wzmocnienie ochrony granic zewnętrznych UE oraz utrzymanie integralności strefy Schengen.

Tematem podjętych rozmów były również przygotowania do nieformalnego szczytu szefów rządów UE27 w Bratysławie 16 września, który zajmie się sprawą funkcjonowania Unii po wyjściu Wielkiej Brytanii.

„Trzeba zastanowić się nad tym, jakie reformy UE są konieczne”

– Musimy spojrzeć prawdzie w oczy. UE zmienia się; po wyjściu z niej Wielkiej Brytanii nastąpią zmiany, z którymi musimy się zmierzyć. Naszym celem, naszym najważniejszym zadaniem jest pozostanie UE jako silnego podmiotu, który daje gwarancje bezpieczeństwa swoim obywatelom – powiedziała premier Szydło. Dodała, że trzeba zastanowić się nad tym, jakie reformy UE są konieczne, aby mogła ona lepiej funkcjonować, lepiej się rozwijać, aby nie było już pokusy w innych państwach do opuszczania naszego grona. Musimy przywrócić obywatelom poczucie, że UE naprawdę im służy i że to oni są jej gospodarzami. Taki proces adaptacji UE do realiów nowych wyzwań Polska będzie wspierać – wyjaśniła.

źródło: Telewizja Republika

fot: Telewizja Republika

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj