Zamiana CO2 z atmosfery w paliwo

co2.jpg

 

Naukowcy z University of Illinois w Chicago opracowali urządzenie, które może okazać się przełomem w produkcji energii i ochrony środowiska. Zamienia ono atmosferyczny dwutlenek węgla w paliwo. W ten sposób rozwiązuje dwa problemy jednocześnie.

Po pierwsze usuwa z atmosfery nadmiar CO2, po drugie – zamienia go w paliwo o dużej gęstości energetycznej, które, w przeciwieństwie do energii elektrycznej produkowanej ze słońca, łatwo jest przechowywać.

„To nie ogniwo fotowoltaiczne, to ogniwo fotosyntetyczne” – mówi profesor Amin Salehi-Khojin, jeden z autorów badań. „Zamiast produkować energię z paliw kopalnych, emitując przy tym gazy cieplarniane, możemy teraz odwrócić ten proces, wykorzystując atmosferyczny węgiel i za pomocą słońca zmienić go w paliwo”.

Idea działania nowego urządzenia jest podobna do procesu, jaki zachodzi w roślinach, jednak w tym przypadku węgiel nie jest zamieniany w cukry, ale w syntetyczny gaz będący mieszaniną wodoru i tlenku węgla. Syngas można spalać bezpośrednio lub zamienić go w inne paliwa bazujące na węglowodorach.

Wykorzystana technika jest skalowalna zarówno do poziomu wielkich farm słonecznych jak i niewielkich prywatnych instalacji.

źródło: gazeta Obywatelska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj