Ziębice: radni odwołują burmistrz

ziebice.jpg

 

Wczoraj na sesji rady miejskiej ziębiccy radni podjęli uchwałę o referendum dotyczącym odwołania burmistrz Alicji Biry ze stanowiska szefowej ziębickiego urzędu.

Powodów odwołania – jak wyjaśniali radni podczas sesji było dużo. Przede wszystkim burmistrz 30 czerwca br., nie otrzymała absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2015 rok (przy czym czerwcowe głosowanie nie było jednomyślne). Wówczas zarzucano burmistrz Bira „niski stopień zaangażowania inwestycyjnego, niegospodarność, naruszenie dyscypliny finansowej i źle prowadzoną politykę kadrową”. Radnym nie odpowiadało to, że komisje stałe rady miejskiej wydały opinię negatywną w sprawie realizacji budżetu za ubiegły rok. Nadto (radni) sugerowali się opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu (RIO), która choć była pozytywna to została wydana z uwagami.

Sama burmistrz Alicja Bira w trakcie sesji o absolutorium mówiła: – Jeżeli kogoś chce się ukarać to powód znajdzie się zawsze. Na siłę szukaliście argumentów, co potwierdza opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej.  

Radni będą musieli teraz znaleźć pieniądze na przeprowadzenie referendum. Poprzednie wybory zamknęły sie w kwocie 30 tys.zł, przy czym na diety dla członków komisji wyborczych przeznaczono 20 tys.zł. Dzisiaj takich pieniędzy nie mają.

Przegłosowanie uchwały w sprawie odwołania burmistrz i zorganizowanie referendum może nie przynieść radnym korzyści. Do urn musi pójść 3/5 biorących udział w poprzednich wyborach mieszkańców, czyli 3046 uprawnionych. Taki jest zapis w ustawie.

Jak mieszkańcy zareagują na referendum, gdy wśród mieszkańców różne są oceny pracy i burmistrz i jej oponentów w radzie miejskiej? czas pokarze.

 

foto: you tube

źródło: zabkowice.express-miejski.pl

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj