Kto ukradł 2 999 925 000 USD

dolary.jpg

Polakom wmawiano przez lata, że oddanie FSM w ręce Fiata był to sukces, a wyszedł największy przekręt prywatyzacyjny XX wieku. Prywatyzacja Fabryki Samochodów Małolitrażowych była tak naprawdę oddaniem najlepszej fabryki samochodów w Europie Środkowo-Wschodniej za symboliczną złotówkę Włochom z Fiata.

19.02.2016 roku poseł Józef Brynkus (Kukiz 15’) skierował do Ministra Skarbu interpelację nr 1231 w sprawie korzyści odniesionych przez Fiat Auto Poland po przejęciu FSM przez Włochów.

W odpowiedzi Marek Zagórski, sekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu nie tylko potwierdził, że wartość FSM przed prywatyzacją wynosiła 3 miliardy dolarów, ale ponadto ujawnił wręcz sensacyjne szczegóły określenia wartości tak zasobnych spółek jak Fiat Auto Poland S. A., Magneti-Marelli Poland S. A. i Texid Poland S. A., które powstały na bazie tegoż FSM. Każdą z tych spółek wyceniono zaledwie na 100.000 PLN. Czyli w sumie 300.000 PLN, co po przeliczeniu wynosi ok. 75.000 USD. Zatem wartość FSM równa 3 mld USD w wyniku prywatyzacji spadła do wartości 75.000 USD.

Za przygotowaniem tej operacji finansowej stał późniejszy ojciec założyciel Platformy Obywatelskiej Andrzej Olechowski, który jako minister rządu podpisał 800 stronicową umowę z Fiatem nawet nie przetłumaczoną z włoskiego na język polski.

źródło: gazeta Obywatelska

 

6 KOMENTARZE

  1. I co?

    „Dżentelmen” dalej bryluje w mediach jako przykład elegancji , kompetencji , etyki i niewiadoma czego jeszcze zamiast odsiadywać dożywocie .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj