1 września zacznie obowiązywać podatek od sprzedaży detalicznej. Czy oznacza to wzrost cen ?

sklepy.jpg

Od 1 września do polskiego systemu prawa podatkowego dołącza kolejna, nowa ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej.  Według ministra finansów „danina” ma na celu wyrównanie szans mniejszych, polskich przedsiębiorców konkurujących z gigantycznymi firmami handlowymi. Podatek będą płacić sklepy wielkopowierzchniowe.

Dr Krystian Mieszkała, podkreśla, że to nowy podatek o charakterze przychodowym, ponieważ opodatkowaniu podlega kwota, którą podatnik uzyska ze sprzedaży.  W przeciwieństwie do podatków dochodowych gdzie opodatkowaniu podlega dochód czyli kwora przychodu pomniejszona o koszty. Należy podkreślić, że obowiązek płacenia podatku powstaje u przedsiębiorców gdy osiągną przychody w wysokości 17 mln zł miesięcznie. Jest to zatem rozwiązanie korzystne dla drobnych sprzedawców, których ten podatek nie będzie dotyczył.

Co będzie podlegać opodatkowaniu? Według nowej ustawy przychód uzyskany ze sprzedaży detalicznej. W uzasadnieniu ustawy czytamy, że sprzedażą detaliczną są wszelkie postaci przeniesienia własności towarów  za wynagrodzeniem. Sprzedażą detaliczną nie będzie świadczenie usług. Ponadto nie będzie obowiązku płacenia podatku od  sprzedaży dokonywanej przez internet. 

Nowy podatek będziemy płacić według dwóch stawek. Po pierwsze stawkę w wysokości 0,8% dla przychodu do wysokości kwoty 170 mln zł (obroty w skali roku do 2040 mln zł). Po drugie stawkę w wysokości 1,4% dla nadwyżki przychodu ponad kwotę 170 mln zł.

Czy grożą nam podwyżki cen w sklepach?

Zakłada się, że wprowadzenie podatku nie spowoduje wzrostu cen. Duża rywalizacja między sieciami handlowymi i ewentualne wzmocnienie konkurencji nie pozwoli przenieść kosztów daniny na konsumenta. W przypadku podniesienia stawek podatku od towarów i usług w 2012 r. nie zaobserwowano statystycznie istotnego impulsu inflacyjnego z tego tytułu.

Niektórzy eksperci podkreślają, że przedsiębiorcy będą chcieli przerzucić ciężar podatku na konsumentów. Dr hab. Dominik Gajewski, kierownik Centrum Analiz i Studiów Podatkowych SGH, uważa, że podatek od sprzedaży detalicznej zapłacą klienci – informuje portal onet.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj