Świdnica: bądą pieniądze na remont zabytków

swidnica-urzad-mia.jpg

Podczas ostatniej sesji radni jednogłośnie podjęli decyzję o przekazaniu kolejnych środków na remonty świdnickich zabytków.

Po pierwszym naborze wniosków, w marcu tego roku, udzielono dotacji dziewiętnastu beneficjentom na kwotę 1 314 100 zł. W związku z niewykorzystaniem wszystkich środków z dotacji, ogłoszono drugi nabór wniosków. Z pozostałych 160 tys. zł wparcie w wysokości od 50% do 80% kosztów inwestycji otrzyma dziesięć kolejnych projektów.

Wspólnoty mieszkaniowe Rynek 3, Rynek 31, Świętokrzyska 2, Kościelna 5 i Grodzka 19 przeznaczą dotacje na przygotowanie dokumentacji projektowej remontu swoich kamienic. Parafii katedralnej przyznane tym razem środki pozwolą na kontynuację prac konserwatorskich przy drewnianej rzeźbie św. Marcina. Przekazane pieniądze przeznaczone będą również na remont elewacji frontowej kamienicy przy ul. Łukowej 2, remont elewacji ściany wschodniej przychodni przy ul. Konopnickiej oraz wymianę zewnętrznej witryny okiennej z drzwiami przy ul. Grodzkiej 3.

– Zabytkowe centrum naszego miasta to skarb, o który musimy dbać wspólnie. Dlatego też kolejny rok z rzędu zdecydowaliśmy się przeznaczyć duże środki z budżetu miasta, aby pomóc wspólnotom mieszkaniowym, parafiom, prywatnym właścicielom, którzy zarządzają zabytkowymi obiektami, w przeprowadzeniu niezbędnych remontów. Starówka zyskuje na uroku, ale ważne jest także powstrzymanie dekapitalizacji kamienic – mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

 

foto: you tube

źródło: swidnica.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ