XXXVI rocznica Porozumień Sierpniowych

porozumienia_sierpniowe_-_grafika 2.jpg

Dziś 36 rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Z tej okazji grupa 25 młodych osób otrzyma stypendia z funduszu NSZZ „Solidarność”. W uroczystościach rocznicowych w Gdańsku wezmą udział m.in. prezydent Andrzej Duda oraz premier Beata Szydło. Nie wiadomo, czy politycy opozycji przybędą na uroczystości rocznicowe.

Udział w obchodach wezmą m.in prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło oraz Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej. Spotkanie w legendarnej Sali BHP Stoczni Gdańskiej rozpocznie się o godz. 14. To podczas tej uroczystości wręczone zostaną stypendia z Funduszu Stypendialnego NSZZ „Solidarność”. Swoje przemówienia wygłoszą również prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło. O godz. 17 w bazylice św. Brygidy odbędzie się msza św. celebrowana przez abp. Sławoja Leszka Głódzia z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Nad zbojkotowaniem uroczystości zastanawia się jeszcze część opozycji.

 

– Jutro podejmę decyzję, czy pojawię się na obchodach 36. rocznicy Porozumień Sierpniowych z udziałem prezydenta

mówi „GPC” Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Senatu (PO).

Z kolei Władysław Kosiniak-Kamysz, przewodniczący Polskiego Stronnictwa Ludowego, zapowiedział, że nie pojawi się w Sali BHP w Gdańsku, ponieważ nie dostał zaproszenia od organizatora wydarzenia (NSZZ „Solidarność). Co ciekawe, w czasach rządów koalicji PO-PSL, gdy Prawo i Sprawiedliwość obchodziło podobne wydarzenia osobno, partii zarzucano złe intencje i dzielenie Polaków.

 

– Zaproszenia na uroczystości otrzymały jedynie najważniejsze osoby w państwie. Jeżeli przewodniczący PSL u będzie chciał przyjść do Sali BHP, to proszę bardzo. Ale głównymi bohaterami będą i tak uczniowie, którzy otrzymają stypendia oraz uczestnicy strajków

– mówi nam Marek Lewandowski, rzecznik prasowy NSZZ „Solidarność”.

Porozumienia Sierpniowe zawarte przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy oraz rząd PRL u były przełomowym momentem w najnowszej historii Polski. Dzięki nim możliwe było powołanie NSZZ „Solidarność”.

 

foto: you tube

źródło: http://niezalezna.pl/85375-pamietamy-o-sierpniu-80-uroczystosci-rocznicowe-dzis-w-gdansku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj