Dlaczego podatek od supermarketów nie podoba się zagranicznym korporacjom?

sklepy.jpg

Od 1 września do polskiego systemu prawa podatkowego dołącza nowa ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej.  Według ministra finansów „danina” ma na celu wyrównanie szans mniejszych, polskich przedsiębiorców konkurujących z gigantycznymi firmami handlowymi. Nowy podatek spotkał się z ogromną krytyką – przeszkadza przede wszystkim zachodnim korporacjom wyzyskującym Polskę.

W niektórych artykułach prasowych pojawiły się informacje, że nowy podatek będzie szkodliwy zarówno dla klientów, jak i dostawców sklepów wielkopowierzchniowych. Komentujący eksperci podkreślają, że przedsiębiorcy będą chcieli przerzucić ciężar podatku na konsumentów. Uważa, tak np. dr hab. Dominik Gajewski, kierownik Centrum Analiz i Studiów Podatkowych SGH – podał portal onet.pl. 

Podatek nie podoba się firmom zagranicznym działającym w branży handlu detalicznego w naszym kraju. Reprezentująca je w Brukseli organizacja Euro Commerce poinformowała już Komisję Europejską wyrażając swoje niezadowolenie, które uargumentowała szeregiem analiz. Dodajmy – z analiz wynika, że podatek uderzy właśnie w kapitał zagraniczny.

Polscy eksperci, którzy są zwolennikami podatku, podkreślają, że korporacje mogą obawiać się konkurencji i efektywnego systemu opodatkowania.

Ekonomista dr Zbigniew Kuźmiuk napisał na swoim blogu, że handel detaliczny cechuje niesłychana walka konkurencyjna (o czym świadczy chociażby bezpardonowa walka na upusty prowadzona w ostatnim okresie przez dwie wielkie sieci Lidl i Biedronka emitujące ogromne ilości reklam na ten temat), więc to przerzucanie ciężaru podatku na klientów nie jest wcale takie oczywiste.

Już bowiem we wrześniu Sejm uchwali ustawę o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi (rząd przyjął ten projekt 19 lipca i skierował go do Sejmu), która wprowadza wysokie kary finansowe za stosowanie przez handel nieuczciwych praktyk handlowych wobec dostawców (nawet do 3% wartości ich obrotów z roku poprzedniego) – napisał dr Zbigniew Koźmiuk.

Z kolei dr Krystian Mieszkała, ekspert od prawa podatkowego uważa, że niezadowolenie korporacji może wynikać z faktu, że jest to podatek o charakterze przychodowym zatem bardzo trudno będzie unikać jego płacenia.

-Korporacje do perfekcji opanowały uchylanie się od opodatkowania za pomocą  agresywnych optymalizacji podatkowych w przypadku podatków dochodowych. Zatem nowy podatek doprowadzi do efektywnego opodatkowania korporacji – mówi portalowi wDolnymŚląsku.com dr Krystian Mieszkała. I dodaje, że warto przypomnieć badania GUS z 2012 roku. – W Polsce zarejestrowanych firm z udziałem kapitału zagranicznego było ponad 25 tys. i tylko 49 proc. z nich wykazało zysk. Zagraniczne firmy zapłaciły podatek w wysokości 8,5 miliarda złotych, co stanowiło tylko 0,68 procent przychodu tych firm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj