MEN: ostatnie prace nad likwidacją gimnazjów

pupils-in-classroom-330678.jpg

W drugiej połowie września Ministerstwo Edukacji Narodowej ma przedstawić gotowy projekt ustawy ws. likwidacji gimnazjów. W resorcie trwają ostatnie prace nad dokumentem, który wpisuje się w szeroką reformę edukacji – zapowiedziała minister Anna Zalewska w programie „Polski punki widzenia” na antenie telewizji TV Trwam. Projekt ma być zaprezentowany między 16 a 20 września.

W połowie września mamy też poznać ekspertów z różnych środowisk, którzy będą pracować w zespołach nad podstawami programowymi. Zmiany w edukacji to proces rozpisany na lata – podkreśliła szefowa resortu edukacji.

Anna Zalewska poinformowała, jak będzie przebiegać likwidacja gimnazjów, o którą – jak przypomniała – upominali się rodzice i nauczyciele.

– W szkołach podstawowych będzie tak, że pojawi się zapis w ustawie, że szkoła podstawowa 8-letnia jest następcą prawnym szkoły 6-letniej. W związku z tym, nikt nie będzie musiał zmieniać nawet pieczątek, zostaje budynek, nauczyciele i dyrektorzy. Nic się tam nie dzieje. W zespołach szkół, gdzie jest szkoła podstawowa i gimnazjum, zmieniony zostanie szyld. Zostaną dzieci, nauczyciele, budynek i dyrektor szkoły, bo wszędzie – na okres tego wygaszania – zostają oczywiście dyrektorzy. Najtrudniejsze jest samodzielne gimnazjum. Tam dyrektor zostaje razem z nauczycielami i samorządem i w ciągu pięciu lat mają się tak dogadać, by placówka stała się szkołą podstawową – tłumaczy minister Anna Zalewska.

Minister zapewniła, że nie będzie kosztów infrastrukturalnych w związku z reformą edukacji. Szkoły będą mieściły się w tych samych budynkach, co dotychczas. Dodała, że nauczyciele nie mają się co obawiać o swoje miejsca pracy.

fot. pexels.com

źródło: http://www.radiomaryja.pl/informacje/polska-informacje/men-ostatnie-prace-nad-likwidacja-gimnazjow/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj