Polkowice: Będą fachowcy w zawodzie monter mechatronik

ZespolSzkol_2 2.jpg

W piątek (2 września) Volkswagen Motor Polska powitał piętnastu nowych młodocianych pracowników, którzy pod patronatem Volkswagena rozpoczną naukę w zawodzie monter mechatronik w Zespole Szkół  w Chocianowie. 

 

Polkowicka fabryka silników nawiązała współpracę z Zespołem Szkół  Chocianowie w zakresie kształcenia zawodowego w 2001 roku. Początkowo Volkswagen zatrudniał rocznie czterech pracowników młodocianych. Dzięki zaangażowaniu Volkswagena i szkoły liczba pracowników szybko wzrosła.

– Aby znaleźć się w klasie, która umożliwia odbycie praktyk w naszej fabryce wszyscy pracownicy młodociani musieli przejść nabór wstępny obejmujący m. in. test umiejętności manualnych (tzw. skill test) i interview. Analizowane były też wyniki w nauce oraz oceny z zachowania. W tym roku do rekrutacji zgłosiły się 2 osoby na jedno miejsce. Ten świetny wynik pokazuje, że kształcenie zawodowe zyskuje na znaczeniu,   a zainteresowanie mechatroniką jest coraz większe – mówi Agnieszka Stefanko, koordynator kształcenia zawodowego w polkowickiej fabryce.

Kształcenie w zawodzie monter mechatronik trwa trzy lata. Wiedzę teoretyczną uczniowie zdobywają w Zespole Szkół w Chocianowie, natomiast praktyki zawodowe od drugiego roku nauki odbywają w Volkswagenie. Program nauki zakłada pozyskanie wiedzy z zakresu  konstrukcji i technologii mechatronicznych, elektrotechniki i elektroniki, elementów i układów kontrolno-pomiarowych, jak również układów pneumatycznych i hydraulicznych.

Po ukończeniu szkoły i pozytywnym zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, młodociani pracownicy mają szansę otrzymać ofertę pracy w zakładzie. Na najlepszych absolwentów nauki zawodu czeka koncernowa nagroda Best Apprentice Award, a także udział  w programie Wanderjahre (Wędrowiec), stwarzającym możliwość pracy przez rok w jednym z  zakładów koncernu w Niemczech.

– Powodem dla którego zdecydowałem się na naukę w zawodzie monter mechatronik  były opinie i doświadczenia taty i wujka o Volkswagenie, którzy pracują w fabryce od wielu lat. Podczas dni otwartych miałem okazję poznać fabrykę od środka, zobaczyć w jakich warunkach pracują ludzie i jak nowoczesna jest tu technologia. Zawód mechatronika pokrywa się z moimi zainteresowaniami, szczególnie z jednym z elementów, którym jest informatyka – wyjaśnia Gracjan Marszałek, jeden z nowo przyjętych uczniów zawodu.  

Zaproszeni goście mieli okazję zwiedzić fabrykę i porozmawiać  z pracownikami, przedstawicielami Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” oraz kadrą menadżerską zakładu.

– Zależy nam na tym, aby w trakcie praktyk  przekazać nowym pracownikom jak najwięcej wiedzy, Volkswagen Motor Polska to solidny pracodawca, dlatego każdy nowozatrudniony staje przed wielką szansą, którą naprawdę warto wykorzystać – podkreśla Włodzimierz Broda, przewodniczący OZ NSZZ „Solidarność” w VW MP.

 

 

foto: you tube

źródło: polkowice.eu

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ