„Ukraiński Parlament potępił decyzję Sejmu i Senatu RP. „Nazwanie zbrodni wołyńskiej >>ludobójstwem<< przekreśla wieloletni dialog"

polukraina.jpg
Ukraiński Parlament potępił decyzję Sejmu i Senatu RP, w myśl której zbrodnia wołyńska została nazwana ludobójstwem. Tamtejsze władze mówią o przekreśleniu wieloletniego dialogu historycznego.
 

W lipcu b.r. Parlament RP przyjął uchwałę, w której zbrodnię wołyńską nazwano ludobójstwem oraz ustanowiono Narodowy Dzień Pamięci Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

Rada Najwyższa Ukrainy zaapelowała do polskich polityków o pojednanie między dwoma narodami na zasadzie wzajemnego, chrześcijańskiego przebaczenia oraz poprosiła o rzetelne zbadanie wydarzeń, które miały miejsce na Wołyniu podczas trwania II wojny światowej.

„Parlament Ukrainy uważa, że ustanowiony przez Sejm RP Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP () jest przejawem upolitycznienia tragicznych stronic ukraińsko-polskiej historii” – czytamy w uchwale.

Rada Najwyższa zwróciła uwagę, że Ukrainę i Polskę „jednoczą zarówno szlachetne przykłady wspólnej walki o wolność, jak i krwawe konflikty”. Oświadczyła, że wszystkie ofiary tych konfliktów powinny być traktowane z należytym szacunkiem. Dla potwierdzenia tamtejsi parlamentarzyści przytoczyli oceny wydarzeń z lat wojennych zawarte m.in. w oświadczeniach prezydentów Polski i Ukrainy oraz w oświadczeniach przedstawicieli ukraińskiego Kościoła grekokatolickiego i Kościoła rzymskokatolickiego.

Ukraińscy politycy podkreślili, że polski Parlament przyjął ww. ustawę w momencie, w którym na terenie ich kraju trwa wojna z Rosją. Dodali, że ta decyzja podważa dyplomatyczny dorobek dwóch krajów na rzecz porozumienia, wzajemnego przebaczenia i upamiętnienia niewinnych ofiar konfliktu, wśród których są Ukraińcy i Polacy.

„Rada Najwyższa Ukrainy oświadcza, że jedyną drogą do pojednania między ukraińskim i polskim narodem jest wspólne poznawanie faktów i uwarunkowań historycznych, ustalenie personalnej odpowiedzialności za zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne oraz chrześcijańskie przebaczenie” – napisano w uchwale Parlamentu Ukrainy.

Rada Najwyższa „nawołuje obecne i przyszłe pokolenia Ukraińców i Polaków do kontynuacji partnerstwa strategicznego i niepoddawanie się dokonywanym przez niektóre siły polityczne próbom manipulowania delikatnymi stronicami przeszłości wbrew interesom ukraińskiego i polskiego narodu” – dodano w rezolucji.

 

źródło: Telewizja Republika

fot: youtube

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj