Niemcza stolicą powiatu! 999 lat po wielkiej bitwie miejskie święto w Niemczy!

Niemcza-1.jpg

Niemcza przez dwa dni znowu stała się centrum południowej Polski, a już na pewno centrum powiatu dzierżoniowskiego. Wszystko za sprawą II Milenijnych Dni Niemczy, które – na rok przed 1000-leciem obchodów zwycięskiej obrony grodu przed wojskami Henryka II – organizowano w dniach 9 i 10 września.

W trakcie Milenijnych Dni tego niewielkiego dolnośląskiego miasta o tak niezwykle bogatej historii, niemczanie mieli okazję powitać… papieża Jana XV. Przy okazji widowiska historycznego, przygotowanego przez mieszkańców miasta, w rolę tę wcielił się sam Biskup Świdnicki – Ignacy Dec. Swoje historyczne role otrzymali też inni. Wśród nich między innymi burmistrz Niemczy – Grzegorz Kosowski. W scenariuszu niemczańskiego spektaklu nie mogło zabraknąć  chrztu Mieszka I, misji świętego Wojciecha, chrystianizacji kraju za Bolesława Chrobrego i wreszcie kluczowej w historii miasta a  niezwykle ważnej dla historii Polski – chrześcijańskiej obrony Niemczy z 1017 roku. Chrześcijańskiej, bo prowadzonej między innymi przeciwko pogańskim Wieletom „ciągniętym” tu 999 lat temu przez cesarza Henryka II. W spektaklu wystąpiło ponad 30 aktorów.

Przy tej świątecznej okazji przedstawiciele władz Powiatu – starosta i przewodniczący Rady – oficjalnie poinformowali zebranych o ustanowieniu Niemczy honorową stolicą powiatu dzierżoniowskiego w roku 2017. Warto dodać, że z inicjatywą włączenia się powiatu w działania na rzecz organizacji jubileuszu 1000-lecia obrony Niemczy, wystąpił sekretarz powiatowego klubu radnych PiS – Jarosław Kresa. Inicjatywę mocno poparł przewodniczący Rady – Marian Kowal.

Dodajmy, że w programie niemczańskiego święta nie zabrakło jarmarku milenijnego, który rozpoczął się już w sobotni poranek. Dla bardzo licznie zgromadzonej publiczności wystąpiła też Miejska Orkiesta Dęta z Dzierżoniowa oraz zespół Lesioki. I jak donoszą lokalni skrybowie – były też tańce i śpiewy do późnej nocy.

autor:  Jarosław Kresa

 źródło: zprawa.pl

Foto: facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj