Wrocław: Projekt dla szkół „PoZdro”

prozdro2.jpg

Wszyscy uczniowie pierwszych klas gimnazjalnych mogą sprawdzić swój stan zdrowia, wystarczy zgoda opiekuna. Badania są bezpłatne i nieinwazyjne. Badaniami przesiewowymi objętych może zostać ponad 3700 uczniów szkół gimnazjalnych.We Wrocławiu rusza druga edycja Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro! Fundacji Medicover.

Do drugiej edycji Programu PoZdro! we Wrocławiu zaproszone zostały wszystkie szkoły gimnazjalne w mieście. Aby dziecko wzięło udział w badaniu, wystarczy zgoda opiekuna. Zgody dostępne są u wychowawców oraz na stronie programu: www.po-zdro.pl. Badania są bezpłatne, nieinwazyjne, przeprowadzane na terenie szkoły dziecka w czasie zajęć lekcyjnych, trwają ok. 20 minut i obejmują: ocenę ostrości widzenia, postawy ciała, sprawności krążeniowo-oddechowej, masy i składu ciała.

– We Wrocławiu prowadzimy kilkadziesiąt programów prozdrowotnych, sportowych i społecznych, w ramach których propagujemy zdrowy styl życia. Ale znamy też wyniki badań, które mówią, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Dlatego zachęcamy rodziców do wyrażania zgód na udział w badaniach PoZdro! Im więcej podejmujemy działań – tym lepiej – zachęca Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miasta Wrocław.

W pierwszej edycji programu wzięło udział 39 gimnazjów. Fundacja Medicover przebadała ponad 61 proc. ogółu uczniów klas I gimnazjum. Wyniki pokazały, że wskaźnik nadwagi i otyłości wśród wrocławskiej młodzieży jest najniższy (17,5 proc.) wśród miast objętych Programem PoZdro! Wrocławska młodzież ma jednak najwyższy wskaźnik nieprawidłowej postawy ciała – u aż 93 proc. badanej populacji wykazano wady postawy. Dodatkowo, aż 6 na 10 uczniów ma dostateczną, słabą albo bardzo słabą wydolność fizyczną. W grupie ryzyka chorób cywilizacyjnych, w tym cukrzycy typu drugiego, znalazło się 281 uczniów. Młodzież ta zaproszona została do bezpłatnej opieki specjalistycznej – tzw. Zintegrowanej Opieki Indywidulanej (ZOI). Przez kolejne dwa lata całe rodziny spotykać się będą ze specjalistami: lekarzem, psychologiem, trenerem aktywności fizycznej oraz dietetykiem, brać udział w warsztatach edukacyjnych oraz zajęciach sportowych z gwiazdami polskiego sportu.

– Akcentujemy rolę aktywności fizycznej w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Dlatego organizujemy dla naszych podopiecznych różnorodne zajęcia sportowe – m.in. z Tomaszem Motyką, szpadzistą i medalistą igrzysk olimpijskich w Pekinie, czy Joanną Różańską, mistrzynią Polski w kickboxingu – dodaje Katarzyna Kostuch, koordynator lokalny Programu PoZdro! Fundacji Medicover. – Sport to zdrowie, a o zdrowie można dbać świetnie się przy tym bawiąc.

Do tej pory w ramach PoZdro! na terenie całej Polski zrealizowane zostały treningi z bardzo różnych, często mniej znanych dzieciom, ale ciekawych dyscyplin: disc golf, unihokej, rugby, szermierka, karate, zajęcia na lodowisku czy treningi kickboxingu. Wzięło w nich udział ponad 1000 osób.

– Im wcześniej dzieci rozpoczynają przygodę z aktywnością fizyczną, tym lepiej. Sport kształtuje naszą osobowość – uczy odpowiedzialności, wytrwałości, pracy zespołowej. A co najważniejsze – bez sportu nie ma zdrowia – mówi Tomasz Motyka, trener PoZdro!, szpadzista, medalista igrzysk olimpijskich w Pekinie.

– 43 uczestników ukończyło dwuletni program opieki indywidulanej w Gdyni. Całe rodziny odmieniły swój styl życia na taki, który sprzyja zdrowiu. Więcej ruchu, zbilansowana dieta, lepsze samopoczucie, a przede wszystkim wyjście z grupy zagrożenia chorobami cywilizacyjnymi – to wielki sukces i dowód na to, że zmiany są możliwe. – dodał Marcin Radziwiłł, prezes Fundacji Medicover. – Nasi eksperci zostali też zaproszeni do współpracy w realizacji czterech odcinków nowego formatu zaczerpniętego z BBC, który od 15 września emituje telewizyjna Dwójka – „Kochanie, ratujmy nasze dzieci”. To bardzo ważne, by popularyzować komunikat o znaczeniu zdrowego stylu życia, profilaktyki i dbania o siebie. Chcemy w ten sposób dołożyć kolejną cegiełkę w budowie większej świadomości zdrowotnej i pomóc jeszcze większej liczbie osób.

Wrocław jest czwartym miastem na polskiej mapie walki z chorobami cywilizacyjnymi, w tym cukrzycą typu 2. Badaniami w ramach programu PoZdro! może być objętych łącznie niemal 4000 uczniów wrocławskich gimnazjów. Badania trwają 20 minut i obejmują: ocenę ostrości widzenia, postawy ciała, sprawności krążeniowo-oddechowej, masy i składu ciała. Jest to tzw. Kompleksowa Analiza Zdrowotna (KAZ). Przesiew przeprowadzany jest na terenie szkoły. Badania są w pełni bezinwazyjne i bezpłatne. Aby wziąć w nich udział, wystarczy zgoda opiekuna, formularz będzie można otrzymać od wychowawcy lub pobrać go ze stronywww.po-zdro.pl. Młodzież, która znajdzie się w grupie ryzyka obejmowana będzie bezpłatną, dwuletnią opieką specjalistów: lekarza, psychologa, specjalisty od aktywności fizycznej oraz dietetyka. Dla rodzin biorących udział w Programie przygotowane zostały także warsztaty edukacyjne oraz różnorodne zajęcia sportowe. 

– Mamy wiele projektów prozdrowotnych kierowanych do dzieci i młodzieży i przykładamy do nich dużą wagę. Program PoZdro! Uzupełnia ofertę miasta i jestem pewny, że mając wsparcie w postaci tego programu, jeszcze lepiej zadbamy o zdrowie naszej młodzieży, m.in. progeam Uczeń w Formie. Adresowany jest on do uczniów szkół podstawowych. Wiedza i świadomość nie wystarcza, potrzeba wypracowania nowych nawyków. Czasem, aby zmienić styl życia całej rodziny, trzeba zacząć od najmłodszych – powiedziała Jadwiga Ardelli-Książek, zastępca dyrektora Departamentu Spraw Społecznych we wrocławskim magistracie.

Miasto Wrocław prowadzi obecnie ponad 100 programów społecznych: prozdrowotnych, profilaktycznych w ramach profilaktyki uzależnień i zwalczania problemów społecznych oraz dla osób niepełnosprawnych. Rocznie programy te obejmują w różnej formie ok. 200 tys. odbiorców a kwoty na nie przeznaczane sięgają 22 mln. złotych.

Do tej pory w ramach PoZdro! na terenie całej Polski zrealizowane zostały treningi z bardzo różnych, często mniej znanych dzieciom, ale ciekawych dyscyplin: disc golf, unihokej, rugby, szermierka karate, zajęcia na lodowisku, czy treningi kickboxingu. Wzięło w nich udział ponad 1000 osób.

foto: you tube

źródło: wroclaw.pl

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj