Bieńkowska pragnie utrzymać wpływy zagranicznych sieci handlowych, polskie mogą upaść

bieńkowska 2.jpg

Komisja Europejska zakwestionowała obowiązujący w Polsce od początku września podatek handlowy. Nowela wyrównuje szanse małych polskich sklepów w walce z zagranicznymi gigantami. Nie w smak było to KE. Co ciekawe rynkiem Unii Europejskiej w Brukseli zajmuje się komisarz Elżbieta Bieńkowska, była minister w rządzie Donalda Tuska. Okazuje się, że to właśnie polityk Platformy Obywatelskiej miała główny wpływ na tę decyzję.

Zrównanie szans polskich małych sklepów z zagranicznymi hipermarketami nie spodobało się Komisji Europejskiej. Postanowiła zakwestionować wprowadzony od pierwszego września podatek handlowy.

 

KE upomniała Polaków co oznacza, ze nakazuje im zawieszenie stosowania tego podatku

– ogłosił Ricardo Cardoso, rzecznik KE do spraw konkurencji.
 
Politycy Platformy Obywatelskiej zgadzają się z Komisją Europejską. Przekonują, że ten podatek to bubel prawny.
 

Ustawa o podatku handlowym weszła w życie 1 września. Zgodnie z nią obowiązują dwie stawki – 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Według założeń rządu, w 2017 r. podatek ten miał przynieść 1,6 miliarda złotych wpływów do budżetu.
 
Tą kwestią w KE zajmuje się osobiście komisarz Bieńkowska. 10 września 2014 roku Jean-Claude Juncker powołał Elżbietę Bieńkowską na komisarza Komisji Europejskiej ds. rynku wewnętrznego i usług, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Stanowisko objęła 1 listopada 2014 roku. Z nieoficjalnych informacji wynika, że to właśnie ona ma stać za decyzją o zakwestionowaniu podatku od handlu w Polsce.

Nowelę krytycznie oceniała Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, reprezentująca interesy zagranicznych koncernów, takich jak Auchan, Tesco czy Jeronimo Martins.

 

„Między innymi w jej (Elżbiety Bieńkowskiej – red.) otoczeniu lobbowały wielkie sieci handlowe skupione w organizacji Euro Commerce

– podały „Wiadomości” TVP1, a sama Bieńkowska miała decydujący wpływ na decyzję w tej kwestii.

 

Euro Commerce spotkał się z jednym z dyrektorów z pionu Pani Bieńkowskiej

– ujawnił Maria Andrzej Faliński z Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji w wypowiedzi dla „Wiadomości”.
 
 
Ministerstwo Finansów ma dziś przedstawić wyjście z tej sytuacji. Jak podał wczoraj resort, spodziewano się takiego ruchu ze strony KE już od długiego czasu.

 

Jesteśmy przygotowani

– oznajmiono w komunikacie.

 

foto: you tube

źródło:http://niezalezna.pl/86310-walka-ke-z-malymi-polskimi-sklepami-bienkowska-po-stronie-zagranicznych-marketow

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj