Dzierżoniów: Współpraca w ramach europejskiego projektu badawczego w branży chemicznej i budowlanej

nanotechnologia 2.jpg

Jego celem jest opracowanie i wdrożenie na europejskie rynki nowego produktu branży budowlanej i chemicznej opartego m.in. o nanotechnologie. Nasze miasto znalazło się w gronie markowych europejskich przedsiębiorstw oraz włoskiego i angielskiego uniwersytetu. Jak na tym skorzystamy?

– To pierwszy tego typu projekt w historii Dzierżoniowa. Udział w nim możliwy jest dzięki dobrej współpracy z działającymi u nas firmami grupy Selena. Co ważne, przyniesie nam korzyści, bez konieczności angażowania naszych pieniędzy – mówi burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski. 

Wynikiem współpracy ma być opracowanie lekkiej i wysoce izolacyjnej piany jednoskładnikowej, której zastosowanie umożliwi niedrogą modernizację przeszklonych powierzchni. Ma być ona m.in. lżejsza, tańsza i bardziej wytrzymała od istniejących obecnie na rynku. 

Drugim nowym produktem będą samoczyszczące, energooszczędne i termochromowe przeszklenia, które wraz z zastosowaniem nowego typu piany jednoskładnikowej umożliwią przekazywanie ciepła z promieni słonecznych do budynku, przy niskich temperaturach na zewnątrz, a także zatrzymywanie ciepła, przy wysokich temperaturach zewnętrznych.  

Produkt ten będzie również charakteryzował się większą trwałością i znacznie dłuższym okresem eksploatacji. Ponadto lekkość komponentu może spełnić wymagania sejsmiczne dla wysokich budynków, w kilku obszarach UE. Potencjał biznesowy przedsięwzięcia to możliwość wymiany kilku milionów podwójnie przeszklonych powierzchni w istniejących budynkach na terenie całej Europy.

Rolą Dzierżoniowa będzie testowanie efektywności nowego produktu. Ponieważ projekt zakłada mierzenie skuteczności w obiekcie użyteczności publicznej i w budynku o wartości historycznej, wypracowany przez partnerów nowy produkt zostanie zamontowany w Zespole Gimnazjów nr 3 i w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa. Związane z tym koszty oraz koszty obsługi projektu wynikające z pracy urzędu będą sfinansowane ze środków zewnętrznych. 

Od końca października przebieg projektu będzie można śledzić dzięki specjalnej stronie http://www.eensulate.eu. 

Partnerzy projektu: 
D’APPOLONIA SPA (Włochy)
AGC GLASS EUROPE SA (Belgia)
SAES GETTERS S.P.A. (Włochy)
SELENA LABS SPÓŁKA Z OGRANICZONA ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ (Polska)
UNIVERSITY COLLEGE LONDON (Wielka Brytania)
EVONIK NUTRITION & CARE GMBH (Niemcy)
UNIVERSITY OF ULSTER (Wielka Brytania)
TECNICAS DE VIDRIO TRANSFORMADO, SL (Hiszpania)
FOCCHI SPA (Włochy)
Van Berkel & Bos U.N. Studio B.V. (Holandia)
FENIX TNT SRO (Republika Czeska)
BERGAMO TECNOLOGIE SPZOO (Polska)
UNIVERSITA POLITECNICA DELLE MARCHE (Włochy)
GMINA MIEJSKA DZIERŻONIÓW (Polska)

 

foto: you tube

źródło:  dzierzoniow.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj