Paweł Cymcyk: W Polsce nie było tak dobrze od ponad 20 lat

cymcyk.jpg

Gościem Aleksandra Wierzejskiego w programie „Gospodarka na dzień dobry” był ekonomista Paweł Cymcyk z portalu DNArynków.com. Rozmowa dotyczyła m.in. aktualnej stopy bezrobocia w Polsce, a także rozwoju branży e – commerce.

– Bezrobocie w Polsce znajduje się obecnie na poziomie około 8,5 procent – powiedział Paweł Cymcyk na antenie Telewizji Republika. – To najniższe bezrobocie od 98 r. – dodał gość programu.

” W Polsce nie było tak dobrze od ponad 20 lat” 

– Pod względem rynku pracy, w Polsce nie było tak dobrze od ponad 20 lat – mówił ekonomista. – Wynagrodzenia rosną blisko 4, 5 procent w sakli. roku. Okazuje się, że i pracodawcy mają chęć zatrudniania i pracownicy zarabiania – stwierdził Cymcyk. 

– Rynek pracy w Polsce jest bardzo „rozgrzany” i można go uznać za najjaśniejszy punkt całej gospodarki – zaznaczył Paweł Cymcyk. – Eksport nie daje już takich wyników jak wcześniej, konsumpcja też nie ruszyła z kopyta, dlatego to rynek pracy jest teraz ostoją dla optymistów ekonomicznych – dodał ekonomista. 

„Na rynku jak w życiu – najważniejsze jest zaufanie”

– FED to najważniejszy Bank Centralny na świecie, jednak dla naszych portfeli ważniejszy jest Narodowy Bank Polski – stwierdził Cymcyk. – Stopy procentowe mocno się chwieją. Jeżeli dojdzie do ich obniżki, to lokaty będą miały niższe oprocentowanie, ale kredyty także staną się tańsze – podkreślił gość programu. 

– Mamy spore zamieszanie zwłaszcza z sektorem energetycznym, którego powodem jest wypowiedź ministra Tchórzewskiego – mówił Cymcyk. – Spółki Skarbu Państwa będą musiały zapłacić podatek, które może sięgnąć nawet 10 mld złotych. Ceny firm momentalnie spadły o około 10 procent. Będąc akcjonariuszem większościowym, rzeczywiście można robić wszystko, ale nie powinno się tego mówić w czasie sesji giełdowej.

– Na giełdzie należy trzymać „etykietę giełdową” i tego typu komunikaty wypuszczać po sesji – mówił Cymcyk. – Komunikat Tchórzewskiego wpłynął negatywnie na ceny akcji. A na rynku tak jak w życiu – najważniejsze jest zaufanie –  dodał ekonomista. 

„Największą ciekawostką jest to, za ile Allegro zostanie kupione”

– To, że Allegro ma stać się częścią portalu e- bay, nie jest specjalnie nową wiadomością – stwierdził na antenie Telewizji Republika Paweł Cymcyk. – Firmy, które są monopolistami na rynku lokalnym, są często łakomym kąskiem dla graczy globalnych. Chcąc zwiększyć swój rozmiar, kupują lokalnego magnata w danym sektorze – zaznaczył ekonomista portalu DNArynków.com

– Największą ciekawostką jest to, za ile portal zostanie kupiony – mówił Paweł Cymcyk. – Taka transakcja pokazałaby wielu biznesom, na ile sektor e-commerce jest obecnie wyceniany. A jest to bardzo rozwojowy sektor rynku – dodał Cymcyk.

fot. youtube

źródło: Telewizja Republika

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj