Czy fikcyjne sądy arbitrażowe mogą wydawać prawdziwe wyroki?

cbśp 2.jpg

4 osoby, biorące udział w gigantycznym oszustwie zatrzymali policjanci poznańskiego CBŚP w Warszawie. W tym samym czasie w Tallinie zostało zatrzymane dwie osoby w związku z tym samym przestępstwem. Chodziło o wyłudzenia pieniędzy na podstawie fikcyjnych wyroków nieistniejących sądów arbitrażowych. Zatrzymani wyłudzili 24 mln złotych od polskich spółek i próbowali wyłudzić 23 mln euro. Śledztwo jest prowadzone pod nadzorem Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Poznaniu.

W związku z postępowaniem powołano polsko-estoński zespół śledczy, który od dłuższego czasu współdziałał, wymieniając się informacjami na temat przestępczej działalności zarówno obywateli polskich, jak i estońskich.

Policjanci w ścisłej współpracy z prokuratorami obu krajów rozpracowali mechanizm działania oszustów, którzy założyli fikcyjne międzynarodowe sądy arbitrażowe – jeden w Rydze, a drugi w Warszawie. Sądy te wydawały fikcyjne wyroki. Te trafiały do kancelarii komorniczych i na ich podstawie komornicy zajmowali mienie przedsiębiorców. W Polsce ofiarą padło kilkadziesiąt spółek, zajmujących się przede wszystkim handlem paliwami i elektroniką (Poznań, Warszawa, Kraków, Bydgoszcz, Legnica, Szczecin, Lublin). Jak ustalili śledczy – przestępcy w ten sposób wyłudzili ponad 23 mln złotych i próbowali wyłudzić 23 mln euro. Rzekomymi wierzycielami w postępowaniach egzekucyjnych były podmioty zarejestrowane w Tallinie.

Policjanci poznańskiego CBŚP zatrzymali 4 osoby, w tym kobietę. Zatrzymanie miało miejsce w Warszawie. W tym samym czasie w Tallinie zatrzymane zostały kolejne dwie osoby.

W prokuraturze zatrzymani usłyszeli zarzuty oszustwa dotyczącego mienia znacznej wartości, fałszowania dokumentów i prania pieniędzy. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

źródło: policja.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj