Wrocław: Akt oskarżenia za gwałt

 Prokuratura Rejonowa dla Wrocławia – Fabrycznej skierowała do Sądu Okręgowego we Wrocławiu akt oskarżenia przeciwko 21-letniemu Maciejowi B., 22-letniemu Danielowi K. oraz 25-letniemu Adamowi J. oskarżając ich o gwałt zbiorowy, a Macieja B. nadto o ponowny gwałt tej samej pokrzywdzonej oraz o wykorzystanie bezradności w celu doprowadzenia do obcowania płciowego kolejnej pokrzywdzonej.

            Postępowanie w tej sprawie było żmudne i skomplikowane dowodowo, trwało kilka miesięcy. Tylko dzięki wielkiemu  zaangażowaniu i współpracy między Prokuraturą a Wydziałem Kryminalnym KWP we Wrocławiu oraz Wydziałem do Walki z Cyberprzestępczością KWP we Wrocławiu zebrano dowody, które doprowadziły do ujęcia  sprawców, przedstawienia im zarzutów i ostatecznie do skierowania przeciwko nim aktu oskarżenia.

Do zdarzenia doszło pod koniec roku 2015. Pokrzywdzona bawiła się ze swoimi znajomymi  w jednym z wrocławskich klubów w Pasażu Niepolda.  Przed przyjściem do klubu razem  pili  alkohol. Później w klubie nie więcej niż dwa piwa. Mimo wielu czynności w sprawie, nie udało się ustalić co dokładnie działo się pomiędzy godziną 3.00 a 5.00 nad ranem. Ustalono, że około godziny 5.00 przed klubem spotkała  Macieja B. i jego kolegę ze studiów – Daniela K. Ci zaproponowali jej „after party” – rozmowę i drinka w wynajmowanym przez Daniela K. wraz z Adamem J. mieszkaniu w pobliżu Pasażu Niepolda. Dziewczyna poszła z nimi.

W mieszkaniu Maciej B., Daniel K. i Adam J. wykorzystując  stan bezradności pokrzywdzonej spowodowany znajdowaniem się pod silnym wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka, albo jednej i drugiej substancji, doprowadzili ją do obcowania płciowego. Rano, Maciej B. zabrał ją do swojego mieszkania, gdzie ponownie  zgwałcił.

Z uzyskanej w toku śledztwa opinii sądowo – toksykologicznej wynika, iż pokrzywdzona  mogła w krytycznym czasie znajdować się pod wpływem „pigułki gwałtu” i alkoholu, jak również samego alkoholu. Stężenie alkoholu mogło wywołać u niej m.in. zaniki świadomości, zaburzenia zdolności psychomotorycznych, zaburzenia prawidłowej oceny sytuacji. Jednocześnie ewentualne zażycie „pigułki gwałtu” mogło spotęgować tego efekty.

Śledztwo w tej sprawie dostarczyło podstaw do zasadnego twierdzenia, że sprawcy mogli w tym wypadku użyć „pigułki gwałtu”, zwłaszcza, że „chwalili się” innym osobom, w jaki sposób wybierali we wrocławskich klubach potencjalne ofiary napaści seksualnej i jaki były okoliczności podawania im środków odurzających.

Jak ustalono w toku postępowania, Maciej B. w marcu 2016 roku wykorzystał także bezradność innej dziewczyny, wynikającą z upojenia alkoholowego i doprowadził ją do obcowania płciowego, a przebieg tego zdarzenia nagrał kamerą telefonu komórkowego.

Wobec podejrzanych na wniosek Prokuratury Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Grozi im kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.

źródło: prokuratutawroclaw.pl

foto: bezpieczny-student.uj.edu.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj