Wrocław: Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów Niepokalanów 2016 we Wrocławiu

niepokalanów.jpg

Dzięki wrocławskiej fundacji Vide et Crede im. św. Jana Pawła II wrocławianie będą mogli być świadkami niezwykłego wydarzenia. W dniach 14 – 22 października w kościołach i Dolnośląskim Centrum Filmowym odbędą się spotkania z osobami, dla których jedno dzieło filmowe stało się przełomem, wartością i przez nie, lub dzięki niemu mają wewnętrzny pokój.

Jak zaznaczyła koordynator festiwalu Ewa Przyjazna, tegoroczny festiwal nie jest konkursem lecz przeglądem (…) każdy z zaproszonych twórców – zaproponował jakiś film, który jest dla niego ważny. Obejrzy go razem z widzami, a potem poprowadzi z nimi rozmowę.

Wśród znamienitych osób, które wskazały dla siebie znaczące filmy i które po seansie będą mogły podzielić się wrażeniami z publicznością, od momentu obejrzenia „swojego” filmu do dzisiaj są: prof. Krzysztof  Zanussi, Michał Lorenc, Dariusz Regucki, Dariusz Kowalski, Michał Kondrat, Krzysztof  Kunert, Maciej Syka, ks. dr Jerzy Rasiak oraz Państwo Małgorzata i Ksawery Szlenkierowie. Zobaczymy również aktorkę, nawróconą wiedźmę Patrycję Hurlak i Lecha Dokowicza, reżysera dokumentalistę. Tych dwoje ludzi łączy doświadczenie zła, przemocy i bezsilności. Swoją historię opowiedzą pewnie sami, jeśli nie, każdy może przeczytać i zobaczyć w internecie.

Przewodniczącym rady programowej festiwalu jest ks. dr hab. Marek Lis, wybitny znawca chrześcijańskiego filmu.

Warto zaznaczyć, że podczas przeglądu, po raz pierwszy odbędzie się Konkurs Młodych, którego organizacji podjęło się Liceum Salezjańskie z Wrocławia.

Hasłem tegorocznej edycji festiwalu jest miłosierdzie, konkretnie Kultura Miłosierdzia. Organizatorzy odwołując się do Listu św. Pawła Apostoła do Kolosan będą przypominali nam abyśmy byli dobrzy, pokorni, cisi i cierpliwi (…) Czy w dobie dzisiejszego ekspresowego tempa życia, nieustającego głodu informacyjnego, zmieniania na coraz lepszy, coraz doskonalszy swój/czyjś świat, czy mamy szansę na przyjęcie dawno zdeptanych praw i przywilejów?

Zobacz i uwierz, to motto fundacji Vide et Crede im. św. Jana Pawła II, to też doskonała zachęta i wprowadzenie do świata, który znamy ale którego niekoniecznie chcemy. Być może to jest „ten” czas aby pochylić się nad sobą, zrewidować poglądy, pomyśleć.

Pierwszym filmem, który wprowadzi nas w zupełnie inną rzeczywistość będzie Życie za życie: Maksymilian Kolbe, w reż. Krzysztofa Zanussiego. O jego darze ofiarowania siebie zamiast innego więźnia wiemy chyba wszyscy ale o pasji dziennikarskiej, wynalazkach i strategii w szerzeniu społecznej nauki kościoła już tak oczywiste nie jest.

Zachęcamy do zapoznania się z programem festiwalu i przeżycia go razem z nami.

Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie: mkff.pl

 

Małgorzata Paw

foto: vide-crede.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj