Wrocław: Co zrobi mały Jaś gdy znajdzie bombę?

pogadanka_szczepanow 2.jpg

Co robić, gdy znajdziemy podejrzany pakunek na ulicy? Jak należy się zachować, gdy ktoś strzela? A jak, gdy w pobliżu dochodzi do eksplozji? O tym między innymi dowiedzą się uczniowie wrocławskich szkół podczas nowego cyklu szkoleń, które przeprowadzą wrocławscy policjanci. Zajęcia zaczną się w październiku. 

Przedstawiciele policji podkreślają, że projekt o nazwie Alfa, to zupełnie nowatorski i pionierski program edukacyjny w kraju. Jego celem  jest kształtowanie postaw i zachowań najmłodszych w sytuacji zagrożeń o charakterze terrorystycznym.

– Chodzi o to, aby wyrobić w nich odpowiednie nawyki. Co innego teoria, a co innego realne sytuacje. Dlatego oprócz prelekcji z aktywnym udziałem dzieci, będzie też część warsztatowa – opowiada insp. Arkadiusz Golanowski, komendant wojewódzki policji. 

Bomba, strzelanie, zakładnicy

Policjanci będą uczyć dzieci i młodzież jak powinni zachować się i co robić w czterech rożnych sytuacjach:

  • w razie znalezienia podejrzanej paczki czy torby, 
  • w przypadku wybuchu
  • gdy ktoś strzela z broni oraz 
  • w sytuacji wzięcia zakładników.

Program szkolenia jest dostosowany do wieku uczniów i ich potrzeb. Inne więc będzie szkolenie dla najmłodszych dzieci wieku 6-9 lat, a inny dla starszych klas w podstawówkach czy gimnazjach. W jego opracowaniu brali udział oprócz policjantów z wydziału prewencji, również psycholodzy i pracownicy kuratorium oświaty, specjaliści z Centralnego Biura Śledczego i ABW specjalizujący się w walce z terroryzmem. 

Inspiracją do jego powstania było zdarzenie, do którego doszło w maju w autobusie 145, kiedy to jeden z pasażerów podłożył ładunek wybuchowy własnej roboty w garnku. Do eksplozji doszło w chwilę potem, gdy kierowca wyniósł go z autobusu.

Programem objęte zostaną dzieci w podstawówkach i młodzież w gimnazjach i szkołach średnich we Wrocławiu, jak również Legnicy, Wałbrzycha i Jeleniej Góry. Potem również mniejszych miejscowości Dolnego Śląska.

Policjanci z wydziału prewencji KWP we Wrocławiu przyznają, że zainteresowanie programem jest bardzo duże i odbierają wiele telefonów od szkół w tej sprawie. Projekt wsparła finansowo fundacja PZU.

 

foto: policja.gov.pl

źródło: wroclaw.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj