Plan Morawieckiego – korelacja gospodarki i nauki

front 2.jpg

Piątkowy wieczór w Klubie Muzyki i Literatury oprócz zainteresowanych tematem, zgromadził również wrocławskich naukowców i przedsiębiorców. Tym razem w ramach cyklicznych spotkań Klubu Myśli Państwowej zaproszenie przyjął Profesor Maciej Chorowski – dyrektor (od kwietnia br.) Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Moderatorem spotkania był poseł Jacek Świat.

Wykład pt: „Znaczenie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dla Planu Morawieckiego” został żywo przyjęty. NCBR ma odgrywać kluczową rolę w tzw. Planie Morawieckiego. Upraszczając, zadaniem (NCBR) jest finansowanie projektów badawczo-rozwojowych z jednej strony i synchronizacja nauki i gospodarki z drugiej, tak aby kolejne transze środków finansowych były celowo wydawane. Mogą one w późniejszym czasie być komercjalizowane a o to chodzi w Planie.

Profesor zapowiedział, że w instytucji przez siebie kierowanej nastąpiły i wciąż trwają zmiany. Chodzi o to aby maksymalnie upraszczać  pewne unijne (lub przez nas samych nałożone) procedury w pozyskiwaniu środków na innowacje i rozwój.

Ciekawa polemika wywiązała się pomiędzy naukowcami. Padały przykłady nieuzasadnionych odmów wniosków, niekompetencji recenzentów a nawet przywłaszczania projektów. Ta część bezpośrednich rozmów została kontynuowana po oficjalnym zakończeniu spotkania przez posła Jacka Świata.

Małgorzata Paw

ww

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ww

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ww

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ww

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ww

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ww

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ww

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ww

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj