Plan Morawieckiego – korelacja gospodarki i nauki

front 2.jpg

Piątkowy wieczór w Klubie Muzyki i Literatury oprócz zainteresowanych tematem, zgromadził również wrocławskich naukowców i przedsiębiorców. Tym razem w ramach cyklicznych spotkań Klubu Myśli Państwowej zaproszenie przyjął Profesor Maciej Chorowski – dyrektor (od kwietnia br.) Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Moderatorem spotkania był poseł Jacek Świat.

Wykład pt: “Znaczenie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dla Planu Morawieckiego” został żywo przyjęty. NCBR ma odgrywać kluczową rolę w tzw. Planie Morawieckiego. Upraszczając, zadaniem (NCBR) jest finansowanie projektów badawczo-rozwojowych z jednej strony i synchronizacja nauki i gospodarki z drugiej, tak aby kolejne transze środków finansowych były celowo wydawane. Mogą one w późniejszym czasie być komercjalizowane a o to chodzi w Planie.

Profesor zapowiedział, że w instytucji przez siebie kierowanej nastąpiły i wciąż trwają zmiany. Chodzi o to aby maksymalnie upraszczać  pewne unijne (lub przez nas samych nałożone) procedury w pozyskiwaniu środków na innowacje i rozwój.

Ciekawa polemika wywiązała się pomiędzy naukowcami. Padały przykłady nieuzasadnionych odmów wniosków, niekompetencji recenzentów a nawet przywłaszczania projektów. Ta część bezpośrednich rozmów została kontynuowana po oficjalnym zakończeniu spotkania przez posła Jacka Świata.

Małgorzata Paw

ww

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ww

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ww

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ww

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ww

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ww

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ww

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ww

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ