Radny Piechel składa wniosek o nadanie imienia Wrocławskich Lotników skwerowi na Gądowie

michał Piechel.jpg

Radny Michał Piechel zamierza złożyć wniosek o nadanie imienia Wrocławskich Lotników skwerowi położonemu pomiędzy ulicą Lotniczą a Szybowcową, przy siedzibie Rady Osiedla Gądów-Popowice Płd. (dawny port lotniczy). Skwer ten powstał rok temu dzięki renowacji tego obszaru Gądowa. 

W uzasadnieniu wniosku czytamy, że „Osiedle Gądów powstało na płycie byłego lotniska. Lotnisko na Gądowie powstało w 1910 roku. Było jednym z pierwszych, historycznych lotnisk niemieckich. W czasie I wojny światowej lotnisko rozbudowano i wykorzystywano do celów wojskowych. Od 1920 roku – po ratyfikacji Układu Wersalskiego – lotnisko miało charakter wyłącznie cywilny. Od 1922 roku działała na nim filia słynnej fabryki samolotów Junkers.

W 1936 roku na lotnisku otwarto nowy terminal lotniczy (budynek istnieje do dziś). W czasie II wojny światowej lotnisko znajdowało się pod jurysdykcją Luftwaffe.  W 1946 roku wykonano niezbędne remonty silnie zniszczonych obiektów infrastruktury lotniskowej i zniwelowano pole wzlotów. Umożliwiło to rozpoczęcie procesu szkolenia lotniczego i podjęcie lotów pasażerskich.

Na lotnisku powstawały i w różnych latach prowadziły swoją działalność liczne organizacje oraz instytucje lotnicze jak m.in. Aeroklub Wrocławski, Oddział PLL LOT. W działającym przy lotnisku Zakładzie Sprzętu Lotnictwa Sportowego wyprodukowano ponad 1000 szybowców – ostatni oblot produkcyjny odbył się w 1979 roku. W 1975 roku zapadła decyzja o likwidacji lotniska na Gądowie, którą faktycznie zrealizowano na początku lat osiemdziesiątych, w związku z budową osiedla mieszkaniowego – Osiedla Kosmonautów.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj