Wrocław: Co prezydent myśli o czarnym marszu, wnioskach obywatelskich i logo Śląska. Rozmowa w Radiu Rodzina

dutkiewicz 1.jpg

Dlaczego poparł czarny protest? bo to naruszenie kompromisu, odpowiedział Rafał Dutkiewicz (…) to jest obszar, gdzie ważna jest modlitwa a nie próba rozwiązywania problemu poprzez penalizację obecnego prawa. PIS (kiedyś) odejdzie i niedobrze by było aby w tej chwili, nastąpiło zaostrzenie przepisów, później  będzie liberalizacja prawa a tego byśmy nie chcieli…

Kolejnym poruszonym tematem był Wrocławski Budżet Obywatelski (dzisiaj kończy się zgłaszanie projektów; więcej na: w artykule pt: Dzisiaj ostatni dzień głosowania na projekt Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego) 

Wrocławska pula WBO na rok 2016 to 25 mln.zł. ale nie wszystkie projekty, mówił prowadzący, mimo wygrania są realizowane. Redaktor podał przykład podwórza w obrębie ulic Stein-Barlickiego-Nowowiejska-Kluczborska.

Mimo, iż (wspomniany wyżej) projekt nr 32 wygrał w głosowaniu WBO 2015 (poparło go prawie 3000 mieszkańców), nie wiadomo, w jakim zakresie zostanie realizowany. Natalia Jastrzębska, Lider Projektu #589 „Zielone Podwórko Ołbin” dowiedziała się, że mieszkańcy muszą wielokrotnie głosować na ten sam projekt, żeby zebrać pieniądze na jego kompletną realizację. Problem w tym, że dowiedzieli się o tym dopiero po wygranej w 2015 roku – w momencie oddawania głosów byli przekonani, że projekt, który popierają zakłada kompleksowy remont podwórka. Zapewnienia urzędników o tym, że wielokrotne głosowanie na ten sam projekt w WBO ma sens, ponieważ aktywizuje mieszkańców, nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Mieszkańcy nie rozumieją, dlaczego muszą głosować drugi raz na projekt, który wygrał w zeszłym roku. Mają żal i czują się oszukani, tłumaczy. W tej spawie i podobnych prezydent zapewnił osobista pomoc… wszyscy liderzy, których projekty przeszły przez WBO ale nie zostały zrealizowane powinni skontaktować  się ze mną, osobiście sprawdzę wnioski i jeśli wszystko będzie prawidłowo dopilnuję ich wykonania.

Radio Rodzina zapytało o mecze Śląska Wrocław, mierne wyniki. Prezydent zapewnił, że mają grać lepiej. To rezultat rozmowy z trenerem Śląska, będą korekty prowadzonych treningów i powinno przynieść poprawę. Na pytanie o logo Wrocławia na koszulkach, prezydent odpowiedział: przecież jest w nazwie!

Poruszono temat listu do premier rządu Beaty Szydło w sprawie nowego prawa wodnego. Według gospodarza miasta byłoby to ok 25% wzrost opłat za wodę na jedno gospodarstwo. Na dzisiaj nie ma jeszcze odpowiedzi, ale to świeża sprawa. Być może w mediach pojawi sie odpowiedź rządu.

Ostatnia rozmowa dotyczyła przyszłości. Nowa Hala Stulecia to nowe marzenie prezydenta? Nie moje, tylko wrocławian. Prezydent twierdzi, że dostał wiele pytań i postulatów w sprawie wybudowania hali widowiskowej na kilkanaście tysięcy miejsc (pisaliśmy o tym:Wrocław zadłużony na miliardy złotych a Prezydent Dutkiewicz snuje plany budowy nowego obiektu sportowego. Czy Wrocław stać na nowy pomnik władzy? ).

Chodzi o to, mówi prezydent aby umożliwić publiczną dyskusję w tej sprawie. My przygotujemy koncepcję: gdzie i jak miałaby powstać, jaki koszt budowy. Następna kadencja w 2018/19 będzie miała możliwość podjęcia decyzji w sprawie obiektu. Teraz tylko przygotujemy grunt do dyskusji.

 

źródło: http://www.radiorodzina.pl/wiadomosci/15601/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj