PO i PSL stracą subwencje? Prokuratura przyjrzy się ich kampaniom

146760894413055882778.jpg
Jak informuje portal tvp.info, kampanie Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, sprawdzane są przez prokuraturę. Partiom grozi nawet utrata subwencji. Śledztwo w tej sprawie będzie precedensowe.
 

Sąd nakazał prokuraturze przyjrzeć się kampaniom wyborczym PO i PSL. To sprawa precedensowa, bo prokuratura będzie musiała sprawdzić czy artykuły, które ukazywały się w lokalnej prasie podczas wyborów parlamentarnych w 2015 roku, nie były nielegalną agitacją wyborczą. To ponad 40 artykułów, które zostały opublikowane w „Gazecie Olsztyńskiej”.

Artykuły ukazywały się w czasie wyborów parlamentarnych, ale nie były oznaczone jako materiały wyborcze. W październiku ubiegłego roku działacz Ruchu Kontroli Wyborów, złożył w tej sprawie zawiadomienie, jednak ani policja, ani prokuratura nie zajęły się sprawą poważnie, w marcu 2016 roku ponownie odmówiono wszczęcia śledztwa.

– Zaskarżyliśmy je do sądu, bo okazało się, że prokuratura i policja nie wykonały żadnych czynności, a stwierdziły, że nie doszło do popełnienia przestępstwa – powiedział tvp.info działacz Ruchu Kontroli Wyborów.

 

Kilka dni temu sąd uznał, że decyzja o odmowie wszczęcia śledztwa była zbyt wczesna. Teraz prokuratura będzie zmuszona do sprawdzenia ponad 40 artykułów,  które zawierają nazwiska ówczesnych kandydatów Platformy Obywatelskiej  i Polskiego Stronnictwa Ludowego do parlamentu z Warmii i Mazur. Co ciekawe, część z artykułów ukazywała się w specjalnych wkładkach wydawanych za pieniądze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. 

Sąd uznał, że analizą artykułów być może zajmie się specjalnie powołany zespoł biegłych, którzy pomogliby prokuraturze w ustaleniu czy treści zawarte w nagraniach i artykułach, miały charakter jedynie informacyjny, czy też mogły być formą agitacji wyborczej pośredniej.

Prokuratura zbada m.in. cztery numery „Gazety Uniwersyteckiej” z sierpnia, września i października 2015 roku. Ostatni z nich został wydany pięć dni przed wyborami, a w każdym z numerów na pierwszej stronie widniało zdjęcie Ryszarda Góreckiego, rektora UMW, który kandydował do Senatu.

Jeśli sąd i prokuratura potwierdzą, że prawo zostało złamane, Państwowa Komisja Wyborcza może zakwestionować sprawozdanie wyborcze PO i PSL, na skutek czego partie mogą stracić subwencje. 

źródło: Telewizja Republika

fot: youtube

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj