Roman Kowalczyk o szkole, uczniach i systemowych zmianach w oświacie

kowalczyk roman.png

Dzisiaj gościem Rozmowy Dnia w Radiu Rodzina był dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk. Rozmowa dotyczyła zmian systemowych, które już są wprowadzone a także planowanych strukturalnych i programowych. Są niezbędne, powiedział kurator, bowiem wraz z wygaszaniem gimnazjów wprowadzone zostaną 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea i 5-letnie technika. Powrócimy – powiedział Kowalczyk – do szkół branżowych (…) dzisiaj w gospodarce brakuje wielu fachowców, którzy w ciągu trzech lat mogą zasilić podstawowe braki w przemyśle.

Zmiany zasadnicze będą wprowadzane od września 2017 roku, jest to naturalny proces wchodzenia oświaty w nowy tryb zarządzania, gdyż sukcesywnie kolejne roczniki w gimnazjach będą kończyły swoją naukę. Zatem obawy części nauczycieli, że stracą pracę nie są zasadne. Na pewno będzie inaczej w układaniu planów, będą musieli podzielić się godzinami nadliczbowymi. Niektórzy przejdą ze szkół średnich do szkół podstawowych. Wiek dzieci i młodzieży zostanie, będzie tylko inna szkoła.

Minister edukacji zależy aby podwyższyć standardy nauczania a także zmienić relacje nauczyciel/mistrz-uczeń. Zarówno MEN jak i dolnośląski kurator zapewniają, że duży nacisk położony będzie na odbudowaniu autorytetu nauczyciela. Formalnego i rzeczywistego. Formalny, mówi Kowalczyk związany z wykonywaniem funkcji i rzeczywisty, paradoksalnie trudny, bo jeżeli chce się wymagać od innych, należy samemu świecić przykładem. Słowa muszą być spójne z czynami, w przeciwnym razie młodzi ludzie będą ignorować polecenia, nauczycieli i szkołę. A nam zależy aby z naszych szkół wychodzili mądrzy wykształceni i odpowiedzialni ludzie.

Korzystając z wizyty kuratora dolnośląskiej oświaty – na antenie – wszystkim nauczycielom złożono życzenia radości z wykonywania zawodu, nieustającej pasji i społecznego uznania.

foto: you tube

źródło: Radio Rodzina

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ