Nielegalne wydobycie kruszywami. Skarb Państwa stracił miliard złotych – rozmowa z Mariuszem Orionem Jędryskiem

skały.png

Działania prof. Mariusza Oriona Jędryska doprowadziły do utworzenia – z dniem 1 stycznia 2017 roku – Polskiej Służby Geologicznej. Z wieloletnich obserwacji profesora wynika, iż w Polce kruszywo wydobywa się nielegalnie. To aż 70 mln ton naszych naturalnych zasobów wykopywanych bez koncesji. Przy okazji niszczy się naturalne środowisko, powiedział Główny Geolog i Pełnomocnik Rządu do spraw Polityki Surowcowej Państwa – M.O. Jędrysek.

W Polsce ze względu na sposób pozyskiwania i produkcji wydzielono cztery rodzaje kruszyw, to: łamańce, żwirowo-piaskowe, z recyklingu i morskie. Skarb Państwa od wielu lat traci na rabunkowej gospodarce kruszywami żwirowo-piaskowymi i bursztynu, powiedział Główny Geolog. Wymienione kruszywa występują w środowym pasie od północy po południe kraju (bursztyn) a żwirowo-piaskowe na terenie całej Polski, z tym, że największe pokłady w  województwach: dolnośląskim, świętokrzyskim, małopolskim i podlaskim.

Pamiętamy nowe inwestycje drogowe. Kruszywa kupowały firmy budujące drogi szybkiego ruchu i autostrady, nie dość, że nielegalnie to jeszcze surowiec nie taki, jaki był konieczny. W rezultacie część inwestycji do dzisiaj nie ma odbiorów technicznych, jeździmy po nich warunkowo a drogowcy poprawiają nawierzchnię. I to się zmieni, zapewnia prof. Jedrysek.

Nowe uregulowania opracowane w Ministerstwie Środowiska zablokują pokątne wydobycie i handel naturalnymi surowcami. Według profesora nielegalny przemysł wydobywczy wszelkiego kruszywa to dla budżetu państwa strata liczona na 1 miliard złotych. Do tego należy dodać nieoszacowane jeszcze straty w środowisku naturalnym. Równolegle obok Polskiej Służby Geologicznej zacznie działać Straż Geologiczna, co ważne z prawem posiada broni. To jest konieczne ze względu na bezpieczeństwo samej straży. Przy okazji będzie efekt odstraszający.

Równolegle z okradaniem państwa ze żwiru i pasku trwa rabunkowa eksploatacja bursztynu. Bursztyn znajduje się w ziemi, najwięcej w centralnym pasie, to efekt wędrującego lodowca i zmian klimatycznych. Tam, gdzie rosły iglaste drzewa dzisiaj są jego spore ilości. Tutaj, jest jeszcze większy problem, powiedział prof. Jędrysek, bowiem nielegalne wydobycie jantaru łączy się z dewastacją wód podziemnych. Pozyskiwany jest przez wypłukiwanie a powstające doły wysuszają korzenie drzew, lasy umierają. Zdarza się, że są zasypywane ale toksycznymi odpadkami, mówi prof. Jędrysek. W zależności od rodzaju gruntu i bliskości domostw wkrótce skażona woda będzie w studniach i kranach.

Według obowiązującej ustawy przedsiębiorcy muszą odprowadzić podatek na rekultywację. Jeśli 1/3 z nich wydobywa nielegalnie, bez koncesji, bez odpisów na rekultywację to mamy szkody nie do odrobienia. Polska Służba Geologiczna wkrótce przedstawi nowe zasady pozyskiwania kruszyw, uzyskiwania koncesji i opłat eksploatacyjnych, powiedział Główny Geolog Kraju. Takie działania ochronią nieuczciwe zachowania części przedsiębiorców.

foto: you tube

Małgorzata Paw

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj