Skala zaniedbań w śledztwie smoleńskim była gigantyczna. Prokuratura ujawnia

Prokuratura Krajowa odpowiedziała Rzecznikowi Praw Obywatelskich, dlaczego konieczne będzie przeprowadzenie ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej. Z krótkiego komunikatu wyziera rozmiar skandalicznych zaniedbań podczas śledztwa. 

Przypomnijmy, prokuratorzy badający przyczyny katastrofy smoleńskiej uznali, że konieczne będą ekshumacje szczątków ofiar. Niestety, nawet tak wrażliwa sprawa została wykorzystana przez posłów opozycji do ataków politycznych. Do akcji ruszył także Adam Bodnar, który poprosił o wskazanie „przyczyn podjęcia decyzji o ekshumacji wszystkich ofiar katastrofy”.

Do pisma odniosła się w komunikacie Prokuratura Krajowa:

Stwierdzono między innymi błędne opisy obrażeń, zaniechanie niektórych czynności sekcyjnych czy też sprzeczne opisy ciał lub narządów na kolejnych etapach badania. Prokuratorzy doszli do wniosku, iż tak liczne nieprawidłowości nie pozwalają na uznanie rosyjskiej dokumentacji za pełnowartościowy materiał dowodowy.

Kilka dni temu na temat ekshumacji mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński:

Śledztwo za poprzedniego rządu było skandalem, za które wielu ludzi powinno usiąść na ławie oskarżenia. Po przewiezieniu ciał do Polski nie przeprowadzono najbardziej elementarnych działań — oględzin zwłok, sekcji. Kłamano, że to ze względów sanitarnych. Tymczasem wszyscy żołnierze, którzy ginęli na misjach, mieli sekcje po przywiezieniu ciała do Polski. To, co się działo po katastrofie, to był jeden wielki, gigantyczny skandal.

Dodał on, że jedna z pierwszych ekshumacji będzie dotyczyła ciała jego brata. 

 

Aktualnie kompletowany jest międzynarodowy zespół biegłych z zakresu medycyny sądowej, którego skład zagwarantuje zachowanie najwyższych standardów prowadzonych czynności. Prokuratorzy osobiście będą wyjaśniać pokrzywdzonym motywy decyzji o ekshumowaniu ciał ich bliskich

– dodała Prokuratura Krajowa w swoim komunikacie.

Do tej pory ekshumacji poddano dziewięć ciał. Potwierdziły się informacje o zamianie niektórych szczątków przed pochówkiem. 

źródło: niezależma.pl

fot: youtube

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj