Viktor Orban: Potrzebna jest mądra, przemyślana współpraca – również z Rosją i Władimirem Putinem

c3f68cdc113c40a58133bb9c9b0e3ce9.jpeg

– Niektóre państwa w Europie wierzą w zagrożenie ze strony Rosji, przykładowo Polska i kraje bałtyckie. Musimy szanować ich stanowisko – i im pomóc, aby czuły się bezpiecznie militarnie – mówił Viktor Orbán, premier Węgier w wywiadzie dla „Polska The Times”.

W wywiadzie udzielonym dla „Polska The Times” Viktor Orban mówił między innymi o zagrożeniu wojną ze strony Rosji. Premier Węgier podkreślił, że Węgry zrobią wszystko, by Polska i kraje nadbałtyckie czuły się bezpieczne. Viktor Orban dodał też, że Wegry czują się bezpieczne.

– Nie mamy na Węgrzech takiego wrażenia, że nasze bezpieczeństwo byłoby zagrożone ze strony Rosji. Rosja nie ma takiej siły, aby szukać militarnego konfliktu z NATO. Również dlatego NATO jest takie ważne – podkreślał Orban. 

„Potrzebna jest mądra, przemyślana współpraca – również z Rosją i Władimirem Putinem”

Na pytania jak podstępować z Rosją Orban stwierdził, że Europie potrzebna jest mądra, przemyślana polityka, która polegać ma także na współpracy z Rosją. 

– Musimy prowadzić politykę, w której duże siły na tym świecie same z siebie będą zainteresowane odniesieniem sukcesu przez Europę. Do tego potrzebna jest mądra, przemyślana współpraca – również z Rosją i Władimirem Putinem. Taki sposób myślenia jest dzisiaj w Europie w mniejszości, mógłbym również powiedzieć, że jestem dzisiaj w Europie w opozycji. Nazywam to raczej opozycją reformatorską: argumentujemy, pokładamy nadzieję, że uda się stworzyć z mniejszości większość – mówił Viktor Orban.

„Świat zmienia się w szybkim tempie, a Europa z całym spokojem uprawia samozachwyt”

W rozmowie z „Polska the Times” Viktor Orban ocenił także kondycję Europy, która jego zdaniem potrzebuje reform i powinna być odnowiona.

– Świat zmienia się w szybkim tempie, a Europa z całym spokojem uprawia samozachwyt. Nasi konkurenci wyprzedzają nas lewym pasem, dla przykładu w kwestii cyfryzacji. Amerykanie wyprzedzają nas o lata świetlne, Azjaci stają się coraz silniejsi. Era atlantycka się skończyła, stajemy u progu epoki Pacyfiku – cztery z pięciu największych gospodarek rozwija się w obszarze Pacyfiku, światowy handel przyszłości będzie się odbywał w obszarze Pacyfiku. Europa zbyt mało czyni, aby móc pozostać konkurencyjną również w przyszłości – mówił Orban. 

„Człokostwo Węgier w Unii jest niezachwiane”

W wywiadze poruszony też został temat przynależności Węgier do Unii Europejskiej. 

– Członkostwo Węgier w UE jest niezachwiane – mówił w wywiadzie Viktor Orban. – Od setek lat jesteśmy zakleszczeni pomiędzy trzema światami: Europą, Rosją i muzułmanami. Węgry są chrześcijańskim krajem z zachodnim stylem myślenia. Dlatego naszym naturalnym miejscem jest Europa, najpiękniejsza część świata. Dużo rozmawiamy o problemach Europy, ale Europa jest fantastycznym kontynentem z wieloma wspaniałymi osiągnięciami – stwierdził premier Węgier.

fot. youtube.com

źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ