„Było… nie minęło” czyli dzierżoniowianie w Lublinie o poznaniakach

111.jpg

Odtworzoną tablicę, poświęconą pamięci Czwartaków poległych w trakcie powstania wielkopolskiego oraz wojny polsko-bolszewickiej, jaka w czasach II RP znajdowała się w Poznaniu przed koszarami  58 pułku piechoty, członkowie GRH 58 pp (4 psw) zaprezentowali w dniach 22-23 października.

Prezentacja odbyła się w trakcie odbywającego się w Lublinie Spotkania Miłośników Historii „Było… nie minęło”. W planie dzierżoniowskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej na przyszły rok jest umieszczenie tablicy w Poznaniu, w historycznym miejscu. Rozmowy w tej sprawie są już prowadzone.

– Przejechaliśmy ponad 1100 kilometrów, a do domów wróciliśmy w nocy, naprawdę bardzo zmęczeni – opowiadają o wyjeździe do Lublina członkowie GRH. – Ale warto było! Spotkania z przyjaciółmi są bezcenne, a do tego mięliśmy wielką przyjemność poznać prawnuczkę generała Adama Mokrzeckiego, której uwagę przykuły związane z historią rodzinną nazwy miejscowości na „naszej” tablicy.

Warto przypomnieć, że generał Mokrzecki był między innymi komendantem Garnizonu Wilno oraz dowódcą brygady na Froncie Północno-Wschodnim w czasie wojny z bolszewikami.

IR

Foto: Łukasz Ostrek

źródło: zPrawa.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ