Europa znowu przed nami otwarta.Via Carpatia przegłosowana w PE

vis carpatia.jpg

Via Carpatia – jeden ze sztandarowych projektów rządu dostał zielone światło od Parlamentu Europejskiego. Raport autorstwa europosła PiS Tomasza Poręby został przegłosowany w PE. – Przyjęty przez PE raport jest wielkim wydarzeniem z punktu widzenia interesów Polski. Gratuluję Tomaszowi Porębie – powiedział dziś w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Andrzej Adamczyk – Minister Infrastruktury i Budownictwa.

Via Carpatia to planowana międzynarodowa trasa relacji „północ-południe” łącząca Kłajpedę na Litwie z Salonikami w GrecjiDroga przebiegać ma przez Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję. Ma stanowić szlak transportowy prowadzący wzdłuż granicy wschodniej UE, z Europy Środkowej do Azji, krzyżujący się z korytarzami prowadzącymi z Europy Zachodniej do Rosji i łączący się przez porty Morza Czarnego ze szlakiem TRACECA (Europa – Kaukaz – Azja). Trasa na całej długości ma mieć parametry autostrady bądź drogi ekspresowej.
 

Na terenie Polski w skład Via Carpatia wchodzą odcinki dróg: S61, DK8, S19 pomiędzy miastami Budzisko, Suwałki, Białystok, Lublin, Rzeszów, Barwinek.

W naszym kraju planowana jest budowa drogi ekspresowej Białystok – Lublin – Rzeszów – Barwinek (na granicy ze Słowacją). Przewidziana jest też budowa odgałęzień w kierunku na Ukrainę i Białoruś, ale także otwarcie na bałtyckie porty Trójmiasta.
 

Zobacz obraz na Twitterze

W dalszej przyszłości przewidziane jest otwarcie na inne kraje w ramach UE oraz spoza UE: Turcję, Ukrainę, ale również w przyszłości szeroko pojęte partnerstwo wschodnie (Jedwabny Szlak), Bałkany.
 

W ostatnich dniach w Parlamencie Europejskim został przyjęty raport Posła Tomasza Poręby dotyczący rozwoju infrastruktury w Europie Środkowo-Wschodniej. Można w Parlamencie działać skutecznie na rzecz Polski, co pokazuje ten raport. Jesteśmy skoncentrowani na realizacji programu, do którego zobowiązaliśmy się w wyborach parlamentarnych

– powiedziała premier Beata Szydło.
 
Dodała, że decyzja PE dot. Via Carpatia to wielkie wydarzenie dla Polski.

Tomasz Poręba stwierdził, że przyjęcie raportu przez Parlament Europejski to rzecz historyczna. Przyjęcie raportu jest jasnym stanowiskiem PE na temat rozwoju infrastruktury w najbliższej przyszłości. Via Carpatia to kluczowa, strategiczna droga z punktu widzenia Europy Środkowo-Wschodniej. Powinna zostać pilnie wpisana do sieci europejskich korytarzy transportowych – powiedział i dodał, że uzyskał poparcie wszystkich grup politycznych, które wyrażają zaniepokojenie i krytykę Nord Stream 2.

foto: parlamentarny.pl

źródło: niezalezna.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ