Są nowe dokumenty ws. organizacji wizyt w Katyniu w 2010 roku

4da93c6e449c4d709184d07c8de15cf9.jpeg

– Udało się odtworzyć korespondencję elektroniczną w sprawie organizacji wizyty polskich władz w Katyniu w 2010 roku. Są to setki bądź tysiące maili z tamtego okresu, które trzeba przejrzeć – mówił w Radiowej Trójce Witold Waszczykowski.

– Okazało się, że mogliśmy odtworzyć korespondencję elektroniczną, czyli mailową, której myśleliśmy, że nie udało się odtworzyć. Są to setki bądź tysiące maili z tamtego okresu, które trzeba przejrzeć – mówił w Radiowej Trójce Witold Waszczykowski. 

Szef MSZ podkreślił, że ma nadzieję, że dokumenty zostaną przedstawione opinii publicznej „bliżej niż dalej”. 

Waszczykowski zapowiedział również, że dokumenty przekaże prokuraturze, która bada tragedię smoleńską. Powiadomił również, że dokumenty, zostaną opublikowane na stronie internetowej resortu. – Ja badam te dokumenty pod kątem, jak była przygotowana pod względem politycznym cała wyprawa do Smoleńska i tutaj jednoznaczny widać wniosek, że rząd polski grał na rozdzielenie tych wizyt, wspólnie z rządem rosyjskim. Nie chciał dopuścić do Smoleńska śp. Lecha Kaczyńskiego, wpychano go np. na 9 maja do Moskwy (…) bądź w inne rocznice – powiedział.

– Okazuje się, że w ogóle nie reagowano. Nie zabiegano o śledztwo, o zwrot wraku przez wiele miesięcy, nawet lat – powiedział Waszczykowski, odnosząc się do tego, jak poprzednie władze MSZ reagowały na to, co stało się 10 kwietnia 2010 roku. 

W Radiowej Trójce powiedział także, że zwrócił się do polskich placówek za granicą z zapytaniem, czy poprzedni rząd podejmował starania u sojuszników i organizacji międzynarodowych o wsparcie. – Odpowiedzi przyszły negatywne. Nie znaleziono żadnych dokumentów potwierdzających to, aby poprzedni rząd polski domagał się jakiegoś wsparcia w śledztwie bądź o zwrot wraku od instytucji międzynarodowych, do których należymy, bądź naszych głównych sojuszników – powiedział Waszczykowski. 

fot. youtube.com

źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ