Zbigniew Preisner w Forum z widowiskiem „2016 Dokąd?”

forum.png

Zbigniew Preisner powraca do Wrocławia z nowym projektem, do którego zaprosił ponownie m.in. australijską wokalistkę Lisę Gerrard. Tym razem publiczność w Narodowym Forum Muzyki posłucha utworu „2016 Dokąd?” według scenariusza poetki Ewy Lipskiej. Premiera 10 listopada w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Zbigniew Preisner komponuje dla ESK 2016

Spektakl słowno-muzyczny został zamówiony przez Europejską Stolicę Kultury 2016, choć Zbigniew Preisner o utworze inspirowanym dziełami rzymskiego pisarza, poety i filozofa Seneki myślał od dawna. – Kilka lat temu zaczęliśmy rozmawiać o nim z Ewą Lipską. Propozycja z Wrocławia przyszła w samą porę, postanowiliśmy zrealizować ten pomysł  właśnie we Wrocławiu – przyznaje kompozytor. Scenariusz utworu napisała w oparciu o utwory Seneki i własne krakowska poetka Ewa Lipska (po jej wiersze chętnie sięgał m.in. Grzegorz Turnau), z którą Zbigniew Preisner przygotowuje kolejny projekt. – To jest piękna współpraca – mówi kompozytor. – Seneka jest nam bliski, więc wspólnie doszliśmy do wniosku, że na podstawie jego myśli filozoficznych możemy zrobić spektakl, który będzie łączył Senekę z Lipską, chociaż jak zawsze czekamy z niepokojem na ostateczny rezultat…–dodaje Zbigniew Preisner.

Spektakl Zbigniewa Preisnera „2016 Dokąd”

Spektakl Zbigniewa Preisnera „2016 Dokąd”

Spektakl / ESKTermin od 10 listopada 2016 do 12 listopada 2016

Miejsce Narodowe Forum Muzyki

Rzymski filozof inspiracją 

Seneka fascynuje twórców m.in. dlatego, że w wyjątkowo trafny sposób odnosił się w pismach do ludzkich słabości. – Dzisiaj w tym zbałamuconym świecie jego tezy są jak S.O.S. – podkreśla kompozytor zaznaczając, że Ewa Lipska w sposób genialny czuje naszą współczesność. – Pięknie opisuje je w swoich wierszach, ale też świetnie czuje współpracę z muzyką i doskonale wie jaką siłę przekazu ma połączenie tych dwóch sztuk – nie ma wątpliwości Zbigniew Preisner. W widowisku „2016 Dokąd?” wezmą udział znana już ze współpracy ze Zbigniewem Preisnerem wokalistka Lisa Gerrard (o jej poprzednim wrocławskim projekcie i zainteresowaniu muzyką Zbigniewa Preisnera przeczytacie w Lisa Gerrard opowiada o utworze Zbigniewa Preisnera), Jerzy Trela, Beata Rybotycka, Anna Szałapak, Edyta Krzemień i Jacek Wójcicki, Chór NFM, a za scenografię będzie odpowiedzialny Boris Kudlička. Tekst został przygotowany w językach łacińskim i polskim. – Na samym początku będzie trochę łaciny, ale podanej w taki sposób, że wszyscy na pewno zrozumieją. Reszta w języku polskim. Proszę się nie obawiać – uspokaja Zbigniew Preisner.

Autorski projekt Zbigniewa Preisnera to połączenie muzyki, śpiewu i ruchu scenicznego. – Balet odgrywa tu bardzo ważną rolę. Śledziłem kiedyś karierę pantomimy wrocławskiej, jeszcze pod dyrekcją Pana Henryka Tomaszewskiego. Teraz nadarzyła się okazja współpracy z nimi – mówi Zbigniew Preisner.

Spektakl, którego premiera 10 listopada w Narodowym Forum Muzyki jest częścią programu muzycznego oraz teatralnego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. 

foto: youtube.com

źródło: wroclaw.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ