Pierce Brosnan odbierze Europejską Nagrodę Filmową we Wrocławiu

logo-esk1.jpg

Popularny aktor Pierce Brosnan będzie gościem honorowym 29. gali wręczenia Europejskich Nagród Filmowych, która odbędzie się 10 grudnia br. jako jedno ze sztandarowych wydarzeń w Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Aktor został uhonorowany nagrodą za całokształt osiągnięć oraz rozsławienie kina europejskiego na świecie.

Pierce Brosnan, źródło: europeanfilmacademy.org/fot. Greg Gorman


Pierce Brosnan, znany szczególnie z brawurowych ról w filmach o Jamesie Bondzie, agencie 007, zagrał w pond 80 filmach. Europejska Akademia Filmowa doceniła jego kreacje, uznając, że „bohaterowie, w których wciela się Brosnan na ekranie, zmuszają do refleksji, wzruszają i inspirują”.

Brosnan, dziś 63-letni, został zapamiętany dzięki rolom m.in w takich obrazach, jak „Czwarty protokół”, „W 80 dni dookoła świata”, „Kosiarz umysłów”, „Pani Doubtfire”, „Marsjanie atakują!”, „Robinson Crusoe”, „Góra Dantego”, „Afera Thomasa Crowna”, „Krawiec z Panamy”, Mamma Mia!” czy „Autor widmo”.  Jako agent Jej Królewskiej Mości wystąpił czterokrotnie w filmach: „GoldenEye” (1995), „Jutro nie umiera nigdy” (1997), „Świat to za mało” (1999) i „Śmierć nadejdzie jutro” (2002).

Oprócz aktorstwa, pochodzący z Irlandii artysta, także reżyseruje i kieruje własną firmą producencką, w której wyprodukował 11 filmów.

Gala we Wrocławiu i w tv

Galę wręczenia Europejskich Nagród Filmowych we Wrocławiu transmitować będzie na żywo telewizja TVN. We Wrocławiu nagrodzony zostanie też Jean-Claude Carrière, scenarzysta m.in. „Blaszanego bębenka”. W Narodowym Foum Muzyki, gdzie odbędzie się uroczystość, podobnie jak Brosnan, zostanie uhonorowany za całokształt twórczości.

W czerwcu we Wrocławiu Antonio Saura, wiceprzewodniczący zarządu Europejskiej Akademii Filmowej, wyjaśniał, jak wygląda proces nominacji filmów do Europejskiej Nagrody Filmowej. Filmy nominują członkowie Europejskiej Akademii Filmowej. Nagroda przyznawana jest w 10 kategoriach. Gale wręczenia odbywają się w Berlinie (w latach nieparzystych), zaś co drugi rok w ważnym europejskim mieście (dotychczas m.in. w Londynie, Rzymie, Paryżu, Barcelonie, Kopenhadze, Rydze). Do roku 1996 laureaci otrzymywali statuetkę Felixa. Od 1997 wręczana jest nowa, bezimienna jak dotąd, statuetka, nazywana po prostu Europejską Nagrodą Filmową.

Pierwszym laureatem Europejskiej Nagrody Filmowej był 28 lat temu Krzysztof Kieślowski za „Krótki film o zabijaniu”. W roku 2014 zaś laureatem EFA została „Ida” Pawła Pawlikowskiego, która następnie otrzymała Oscara.

źródło: wroclaw.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj