Sprawdź, czy szef płaci za ciebie ZUS

biznes-stock_1a.jpg

Idziesz do lekarza i „świecisz się na czerwono”? Szef wypłaca ci nieregularnie pensje i zastanawiasz się, czy w ogóle jesteś zgłoszony do ubezpieczenia. Jeśli chcesz być pewny, łatwo możesz to sprawdzić m.in. przez internet.

– W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych nie dowiemy się, co prawda, czy pracodawca płaci konkretnie nasze składki, ponieważ opłaca je za wszystkich pracowników łącznie, dowiemy się jednak, czy jesteśmy zgłoszeni do ubezpieczenia, od jakiej kwoty i czy nasz pracodawca regularnie przekazuje do ZUS-u raporty miesięczne – mówi Iwona Kowalska, rzecznik regionalny ZUS Województwa Dolnośląskiego, i dodaje, że jeśli dowiemy się, że nasz pracodawca nie płaci za nas składek, to rolą ZUS jest odzyskanie zaległych wpłat od przedsiębiorstwa, w którym jesteśmy zatrudnieni.

Jak sprawdzić, czy jesteśmy ubezpieczeni?

O to, czy jesteśmy zgłoszeni do ubezpieczenia, możemy zapytać podczas wizyty w swoim oddziale ZUS. Na sali obsługi klienta, po pobraniu biletu z Systemu Kierowania Ruchem i po okazaniu dowodu osobistego, uzyskamy informację od ręki. Możemy także wystąpić z oficjalnym wnioskiem, np. na formularzu ZUS ZZU, który jest dostępny w każdej placówce ZUS i na stronie internetowej www.zus.pl, a wówczas pisemna odpowiedź trafi do nas za pośrednictwem poczty.

Najprościej przez internet

Najprościej stan swojego konta w ZUS-ie można sprawdzić w internecie, na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Po rejestracji i uwierzytelnieniu profilu na PUE każdy użytkownik może m.in.: sprawdzić swoje dane zapisane na indywidualnym koncie w ZUS, śledzić stan swoich spraw i otrzymywać powiadomienia e-mail lub SMS, a także rezerwować wizyty w placówce ZUS.

– Wystarczy jedna wizyta w placówce ZUS, gdzie pracownik sali obsługi klienta potwierdzi dane osobowe nowego użytkownika PUE. Uwierzytelnienie to jest niezbędne z uwagi na ochronę danych zgromadzonych w ZUS – mówi Elżbieta Kucharska zastępcaca naczelnika Wydziału Obsługi Klientów i Korespondencji ZUS we Wrocławiu.

Należy pamiętać, aby przyjść z ważnym dokumentem tożsamości, dowodem osobistym lub paszportem. Po aktywacji konta uzyskuje się dostęp do wszystkich swoich danych związanych z ubezpieczeniem społecznym np. zwolnieniami lekarskimi.

O stanie swojego konta w ZUS-ie dowiemy się również z „Informacji o stanie konta ubezpieczonego w ZUS”, którą co roku ZUS rozsyła do swoich klientów. Otrzymuje ją każdy urodzony po 31 grudnia 1948 r., na którego koncie w ZUS-ie zapisano choćby jedną składkę. Dla osób, które mają założony profil na Platformie Usług Elektronicznych, usługa ta jest dostępna w formie elektronicznej i bezpłatna.

źródło: wroclaw.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj