Byli oficerowie WSI skazani za wyłudzenia

sumliński.png

 

Piotr P. były oficer Wojskowych Służb Informacyjnych i główny oskarżony o wyprowadzenie milionów z SKOK Wołomin, został skazany w aferze Fundacji „Pro Civili”. Razem z nim wyrok usłyszał również Krzysztof W., były prezes tej fundacji – podaje portal tvp.info.

Chodzi o sprawę wielomilionowych kredytów, które funkcjonariusze WSI wyłudzili z banków na podstawie fikcyjnych umów z Wojskową Akademią Techniczną. Byli funkcjonariusze WSI zakładali spółki, które podpisywały i wystawiały uczelni faktury za zakup konkretnych usług bądź produktów. Następnie przedstawiciele spółek na ich podstawie brali kredyty.

Jak ustaliła Prokuratura Okręgowa w Warszawie Bank PKO BP stracił w ten sposób 113 ml zł.

Piotr P. otrzymał najwyższą karę. Sąd skazał go na karę łączną 5 lat pozbawienia wolności i 180 stawek dziennych grzywny po 150 złotych. ​Wyrok 5 lat bezwzględnego więzienia usłyszał też Krzysztof W., były prezes Fundacji „Pro Civili” – informuje  tvp.info

Dodatkowo Piotr P. ma też naprawić szkodę wyrządzoną dwoma przestępstwami w kwocie przekraczającej 3 mln zł. Chodzi o kwotę z umów leasingowych zawartych z Wojskową Akademią Techniczną w 1998 roku. Reprezentując spółkę Olbart Piotr P. zawarł z PKO BP dwie umowy na przelew 3,6 mln zł. Cała transakcja była fikcją.

Przypomnijmy Piotr P. był żołnierzem WSI, a w połowie lat 90. kierował fundacją Pro Civili, która to zdołała wyłudzić kilkaset milionów na szkodę banków, Wojskowej Akademii Technicznej oraz Skarbu Państwa. Był również członkiem rady nadzorczej SKOK WOŁOMIN. W tym czasie ministrem obrony narodowej był Bronisław Komorowski. Piotr P. był także funkcjonariuszem WSI (inwigilował m.in polityków prawicy), co opisano w raporcie z weryfikacji tych służb stworzonym przez Antoniego Macierewicza.

foto: youtube.com

źródło: niezalezna.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj