Wrocław-Trzebnica: Odsłonięcie i poświęcenie pomnika Krzyża Katyń-Smoleńsk

front.jpg

Dzisiaj w Trzebnicy mszą świętą o godz. 10 rozpoczęły się uroczystości upamiętniające ofiary zamordowane przez sowietów w 1940 roku oraz ofiary katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku, w której zginęło 96 osób, z parą prezydencką na czele.

Andrzej Duda Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej objął honorowym patronatem dzisiejszą uroczystość.

Mszę świętą koncelebrował bp Jacek Kiciński wraz dziekanami ks. Jerzym Olszówka i ks. Józefem Grabowskim. Zanim bp. Jacek Kiciński wygłosił homilię, słowo do wiernych powiedział ks. dziekan Jerzy Olszówka:

” znak krzyża jest  szczególnie bliski sercu każdego chrześcijanina, chrystusowego cierpienia i ofiary. Jednocześnie jest znakiem zwycięstwa i znakiem nadziei. Będzie upamiętniał dwie tragedie”  

Biskup Jacek Kiciński powiedział, że zgromadziliśmy się tutaj by oddać hołd i cześć, tym którzy zginęli śmiercią męczeńską w 1940 roku ale także, by upamiętnić ofiary katastrofy smoleńskiej, w której 10 kwietnia 2010 roku zginęło 96 osób z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim  i jego żoną Marią. Biskup Kiciński nawiązując do inskrypcji na krzyżu, powiedział, że Bóg jest źródłem godności. Nie można jej zabrać ale można stracić. Uroczystość w przededniu Święta Niepodległości jest i powinna być dla każdego chrześcijanina darem. Darem pamięci, darem modlitwy, jest także przestrogą, bowiem wolność nigdy nie jest dana na zawsze. Dla najbliższych jest tragedią, dla nas, pozostałych memento mori.

Podniosły nastrój towarzyszył również drugiej części uroczystości, gdy przedstawiciele samorządu, hierarchowie Kościoła i wierni zgromadzili się nieopodal Bazyliki, przed Krzyżem Katyń-Smoleńsk. Krótkie przemowy nawiązywały do patriotycznej postawy żołnierzy zamordowanych w Katyniu, Ostaszkowie, Miednoje i ofiar katastrofy samolotowej w Smoleńsku. Pomnik, Krzyż Katyń-Smoleńsk jest łącznikiem wszystkich poległych, jest też nadzieją, bowiem dzień 10 kwietnia dotknął nasze sumienia i odezwał się duch patriotyzmu”

W uroczystości odsłonięcia pomnika “Katyń – Smoleńsk” wzięli udział przedstawiciele parlamentu, rządu, województwa i samorządu. Były Rodziny Katyńskie i kombatanci, harcerze i mieszkańcy Trzebnicy.

Uroczystości w Bazylice i przed pomnikiem wzbogaciła orkiestra wojskowa i kampania honorowa Wojska Polskiego.

Inicjatorem powstania pomnika jest Społeczny Komitet Budowy Pomnika-Krzyża “Katyń – Smoleńsk”. Wykonał go mistrz kamieniarski Piotr Rudnicki. Pomnik, to prosty krzyż z kamienia granitowego. Ma 6 metrów, na jego ramionach widnieją inskrypcje Bóg/Honor/Ojczyzna oraz Katyń 1940 Smoleńsk 2010

Małgorzata Paw

ww

ZOSTAW ODPOWIEDŹ