Licytacja prac pacjentów chorych na raka. Już teraz można wziąć udział. Gala 30 listopada br., w Narodowym Forum Muzyki

Plakat_Urtica1.jpg

17 szpitali w całej Polsce, ok. 10 tysięcy młodych artystów i ponad 800 tysięcy zużytych kredek – tak podsumować można 19 lat funkcjonowania projektu Urtica Dzieciom, którego uroczysta gala odbędzie się już 30 listopada w Narodowym Forum Muzyki. Już teraz można licytować prace małych pacjentów oddziałów onkologicznych w aukcji online. Są tam też prace dzieci z wrocławskiego Przylądka Nadziei. 

W aukcji udział wezmą przedstawiciele świata kultury i biznesu, a wylicytowana przez nich kwota będzie przekazana na wsparcie dziecięcych oddziałów onkologicznych i hematologicznych w kraju. 

Do tej pory licytowanie prac małych artystów z oddziałów onkologicznych i hematologicznych w Polsce, możliwe było wyłącznie podczas dorocznej uroczystej gali. Już teraz można zrobić to także wirtualnie, klikając na: http://www.urticadzieciom.pl/#n_258-aukcja-online. Udostępniony jest tam katalog licytowanych prac, regulamin i skrócona instrukcja udziału w aukcji internetowej. W tym roku licytowanych będzie 115 obrazów oraz 5 anielskich rzeźb wykonanych z masy solnej. Ich autorzy są w wieku od 5 do 18 roku życia.

Ambasadorami realizowanego od 1997 roku przedsięwzięcia są: Krystyna Janda, Anna Dymna, prof. Alicja Chybicka, prof. Jan Miodek oraz Jerzy Stuhr.

Mianownikiem akcji polegającej na trwających cały rok warsztatach plastycznych w szpitalach, jest doroczna aukcja charytatywna, podczas której licytowane są prace stworzone przez dzieci dotknięte chorobą nowotworową. Pierwsza edycja projektu odbyła się z inicjatywy ówczesnego Zarządu w siedzibie firmy PGF Urtica, zorganizowano ją wśród pracowników. Od 2003 roku aukcja organizowana była w wyjątkowych miejscach Wrocławia związanych z kulturą i sztuką. W 2009 roku Fundacja Dbam o Zdrowie została partnerem projektu. W szpitalach organizowane były pierwsze warsztaty połączone z czytaniem bajek. Kolejne edycje cieszyły się coraz większym zainteresowaniem i gromadziły z roku na rok coraz większą ilość gości. W tym roku organizatorzy spodziewają się ok 300 uczestników.

Pomoc dla szpitali i wsparcie dzieci

Cały dochód ze sprzedaży prac trafia do szpitali w formie m.in. specjalistycznego sprzętu medycznego, umożliwiając tym samym powrót do zdrowia kolejnym dzieciom. W ubiegłym roku 120 dzieł zostało wylicytowanych za rekordową kwotę 385 540 zł. Najdroższy był obraz przedstawiający trzymające się za ręce dzieci, namalowany przez 4-letnią Varvarę z gdańskiego szpitala, który znalazł swojego właściciela za 20 tys. zł.

Cykliczne zajęcia plastyczne obejmujące malarstwo, ceramikę, masę solną czy decoupage sprawiają, że mali pacjenci lepiej radzą obie z wielomiesięczną izolacją od bliskich i przyjaciół. W tym  roku udało się także sfinansować 4 turnusy rehabilitacyjne „Urtica Dzieciom Camp”. Podczas turnusów dzieci pozostawały pod profesjonalną opieką psychologa, psychoonkologa, dietetyka, instruktorów ruchowych, animatorów i wychowawców. W tegorocznych campach udział wzięły aż 72 osoby. Jak przyznają sami uczestnicy, kilka dni całkowitego oderwania od trosk i zmagań z chorobą, dało im ogromną siłę do dalszej walki z wyzwaniami codzienności.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Wojewoda Dolnośląski – Paweł Hreniak, Marszałek Województwa Dolnośląskiego – Cezary Przybylski, Prezydent Wrocławia – Rafał Dutkiewicz oraz Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak. Pomysłodawcą i głównym organizatorem akcji jest PGF Urtica Sp. z o.o.

źródło: wroclaw.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ