Obwodnica Leśnicy otwarta – most nad Bystrzycą [ZDJĘCIA, WIDEO]

obwodnica_lesnicy_listopad1.jpg

Ma ponad 327 m długości i 16 m szerokości. Złożony jest z siedmiu przęseł. Powstał jednocześnie nad rzeką, istniejącym mostem Ratyńskim i ulicą Beskidzką. Przeszliśmy po nowym moście nad Bystrzycą. Zobaczcie, jak wygląda.

Na nowym moście trwają już przygotowania do budowy na nim jezdni o standardowej szerokości 7 m i tzw. ciągu pieszo-rowerowego.  Cała konstrukcja estakady jest już gotowa. Czeka tylko aż nasypami połączy się z naziemną częścią obwodnicy.

Znajduje nad Bystrzycą, a właściwie nad mostem Ratyńskim i jest największym obiektem inżynierskim powstającej obwodnicy Leśnicy. Został wykonany w technologii nasuwania podłużnego. Każda gotowa sekcja (po uzyskaniu przez beton odpowiedniej wytrzymałości i po tzw. sprężeniu centrycznym) była wysuwana, a na jej miejscu wytwarzano następną, praktycznie cały czas powtarzając te same czynności.

Przęsła były nasuwane od strony Jerzmanowa. Ustrój nośny był podzielony na 15 odcinków budowlanych. Podczas nasuwania zastosowany został stalowy awanbek, czyli specjalna konstrukcja, taki „dziób” mostu służący do jego montażu – jeszcze nie został zdemontowany. Cała konstrukcja sunęła po łożyskach tymczasowych dostosowanych do geometrii nasuwu.

Obecnie most czeka na łożyska docelowe. Trwają przygotowania do montażu kap chodnikowych (element podobny do krawężnika) i nałożenia warstwy izolacyjnej. Potem kolej na wybudowanie nawierzchni i barier. Równolegle na przyczółkach musi powstać połączenie z drogą ponieważ most może funkcjonować wyłącznie w ciągu obwodnicy Leśnicy.

Cała inwestycja warta jest ponad 130 mln zł. Siedmiokilometrowy odcinek drogi ma połączyć ulice Średzką  z rondem przy ul. Granicznej.  Gotowy jest odcinek drogi od Granicznej do Rdestowej i Osinieckiej. Jezdnia wybudowana jest też w stronę mostu na odcinku od ul. Piołunowej. Rozpoczęły się prace na fragmencie od Średzkiej. Na chwilę obecną wszystko wskazuje na to, że z drogi kierowcy będą mogli korzystać w 2018 roku.

źródło: wroclaw.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ