Przyczyny katastrofy europejskiego lądownika na Marsie

rakieta.jpg

Szef Europejskiej Agencji Kosmicznej, Jan Woerner przedstawił pierwsze hipotezy dotyczące katastrofy europejskiego lądownika Schiaparelli na Marsie.

Zdaniem Jana Woernera pokładowy komputer lądownika niewłaściwie zbierał dane z otoczenia i błędnie odczytał wysokość. Przez to silniki hamujące włączyły się tylko na trzy sekundy; był to zbyt krótki czas, by odpowiednio zmniejszyć prędkość. W konsekwencji lądownik Schiaparelli z dużą siłą uderzył w powierzchnię Marsa i roztrzaskał się.

Misja Schiaparellego była drugą w historii i drugą nieudaną europejską próbą lądowania na Marsie.
Zdjęcia przesłane przez sondę NASA wskazywały, że lądownik spadł na powierzchnię Marsa z wysokości 2-4 kilometrów i uległ zniszczeniu. Kontakt z Schiaparellim stracono ok. 50 sekund przed oczekiwanym lądowaniem. Centrum kontroli tej misji w Darmstadt poinformowało, że lądownik uderzył o powierzchnię Marsa z prędkością ponad 300 km/h. 

Misję ExoMars prowadzą: Europejska Agencja Kosmiczna i Agencja Kosmiczna Federacji Rosyjskiej – Roskosmos. Projekt jest dwuetapowy. Pierwszy etap obejmował wystrzelenie sondy orbitalnej Trace Gas Orbiter (TGO) oraz lądownika Entry, Descent and landing demonstrator Module (EDM), znanego jako Schiaparelli. Zostały one wyniesione w kosmos z kosmodromu Bajkonur 14 marca 2016 r. i podróżowały do Marsa wspólnie. Z kolei drugi etap będzie polegać na wystrzeleniu w roku 2020 lądownika wraz z łazikiem do badań egzobiologicznych i geochemicznych na powierzchni Marsa.

źródło: gazeta Obywatelska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj