Zapomniane Zabawki Dzieci Katynia w Integracyjnym Teatrze Arka

front arka.png

Już za dziesięć dni w Integracyjnym Teatrze Arka odbędzie się prapremiera wyjątkowej sztuki, której tematem przewodnim jest wojna. Wojna widziana i odczuwana przez lalki, które dzieci dostały od swoich bliskich. Lalki zapamiętały historię Polski i historię każdego dziecka, które – zanim zostało zabite – bawiło się, opowiadało i pewnie przytulało do szmacianki.

Zapomniane Zabawki Dzieci Katynia, to przejmująca opowieść o kresach wschodnich, dedykowana młodym odbiorcom, mówi reżyser spektaklu Renata Jasińska. Przekaz jest czytelny i wciąż aktualny. Pomimo, że dotyczy II wojny światowej i naszej Ojczyzny widzimy te same obrazy, które znamy z codziennych relacji telewizyjnych i prasowych. Uodporniliśmy się tak bardzo, że widząc masakrę gdziekolwiek na świecie, potrafimy jeść obiad.

W przedstawieniu lalki i dzieci obnażają dwie najgorsze ludzkie cechy. To nienawiść i agresja. Widzimy tam dwa potwory.

Szczurzec ze wschodu i Wroniec z zachodu napadają na Polskę. Beztroska, radość, dziecięce zabawy ulegają przemianom. Widzimy egzystencjalne dostosowanie do otaczającego świata. Niektórym się udaje.

Przedstawienie odnosi się do wojny sprzed 70-ciu lat. Ta wojna jednak wciąż trwa mówi reżyser Jasińska. Dzieci na Bliskim Wschodzie też mają lalki…

PREMIERA: 17 grudnia godz. 19.

Małgorzata Paw

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ