Policjanci z Jawora wyjaśniali jak reagować na zagrożenia terrorystyczne

policja fala 2.jpg

Blisko 400 przedstawicieli placówek oświatowych z powiatu jaworskiego wzięło udział w szkoleniach w zakresie reagowania kryzysowego dotyczącego terroryzmu. Podczas spotkań z nauczycielami i pedagogami policjanci z Jawora omówili sposób postępowanie na wypadek wtargnięcia napastnika na teren placówki oświatowej. Funkcjonariusze przedstawili również procedury związane z zachowaniem osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w obiekcie oraz komunikacji w tym zakresie z policją. Wszystko to odbyło się w ramach Narodowego Programu Antyterrorystycznego. 

Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworze oraz Szkoła Podstawowa w Wądrożu Wielkim to placówki, w których policjanci z Jawora zorganizowali i przeprowadzili cykl spotkań z nauczycielami oraz pedagogami placówek oświatowych. Celem szkoleń było wypracowanie dobrych praktyk i podniesienie poziomu wiedzy uczestników projektu w zakresie zapobiegania i reagowania w przypadku wystąpienia ataków terrorystycznych. 

Działania te zostały zainicjowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które przygotowało informatory zawierające wskazówki, jak zachować się w przypadku wystąpienia zagrożenia o charakterze terrorystycznym. Oprócz poradników, na takie spotkania został specjalnie przygotowały film pt.: „Wtargnięcie napastnika do szkoły”. Zawiera on wskazówki dla pracowników placówek oświatowych, jak zachować się w podobnych sytuacjach oraz zasady alarmowania o zagrożeniu uczniów i nauczycieli. 

Tego typu spotkania są skierowane do przedstawicieli wszystkich placówek oświatowych, w tym szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz przedstawicieli samorządów. Działania te wpisują się w założenia Narodowego Programu Antyterrorystycznego na lata 2015-2019. Mają charakter kaskadowy, więc policyjni specjaliści przekazują wiedzę osobom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo w danej placówce. Oni z kolei szkolą innych pracowników i uczniów. 

W szkoleniach zorganizowanym przez jaworskich funkcjonariuszy wzięło udział łącznie blisko 400 pracowników oświaty. 
Przedsięwzięcie to jest ściśle powiązane z program o nazwie „ALFA”, którego celem jest modelowanie właściwych zachowań i postaw dzieci oraz młodzieży wobec zagrożeń o charakterze terrorystycznym. 
 

źródło: dolnoskaska.policja.gov.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ