Wrocław: ściana runęła na chodnik!

Wroclaw_dawny_szpital_Babinskiego.jpg

Wydarzenie miało miejsce przy placu Jana Pawła II, gdzie prowadzone są prace nad przebudową dawnego Wojewódzkiego Szpitala im. Józefa Babińskiego. Fragment muru runął na ulicę i zablokował ruch. Zniszczeniu uległo również metalowe ogrodzenie. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

Prace prowadzone są przez firmę I2 Development. W budynkach b. szpitala powstaną apartamenty i biura. Inwestycja planowo zakończy się w 2018 roku. Miejsce ma już nawet nową nazwę: Bulwar Staromiejski. Pierwotnie planowano wyburzenie części kompleksu szpitalnego, w końcu jednak stanęło na przebudowie i restauracji. Szpital zamknięto w 2007 roku.

Dzień wcześniej na budowie kontrolę przeprowadził Powiatowy Inspektorat Nadzoru  Budowlanego. Na miejscu stwierdzono niedostateczne zabezpieczenie budowy – nie było rusztowań, które miałyby chronić przed ewentualnym spadającym gruzem. Ogrodzenie również nie zabezpieczało w dostateczny sposób pobliskiego chodnika oraz ulicy. W budynku wciąż jest woda i prąd. Inspektorzy uznali, że należy wstrzymać prace. Dzień później ściana na wysokości czwartego piętra, uznana za niestabilną, zawaliła się.

Gruz runął na chodnik. Szczęśliwie nikogo akurat tam nie było. Zgodnie z brzmieniem przepisów, zdarzenie może zostać uznane za katastrofę budowlaną. W tej sytuacji konieczna jest powtórna wizyta inspektorów na miejscu wypadku. Ustalą oni, czy faktycznie miała miejsce katastrofa.

Źródło: gazeta wyborcza

Foto: Andrzej Otrębski, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

ZOSTAW ODPOWIEDŹ