Czy Terapeutyczna Szkoła Podstawowa nr 119 zostanie zlikwidowana ? Prawdziwy test dla radnych Wrocławia

gh123.jpg

Terapeutyczna Szkoła Podstawowa nr 119 we Wrocławiu może być zlikwidowana w 2017 r , tak wynika z wstępnych zapowiedzi władz miasta.

Szkoła Podstawowa nr 119 przy ul. Bytomskiej 8, działa już 20 lat, pomaga dzieciom z wieloma dysfunkcjami. Nauka odbywa się w małych grupach a to jeden z warunków wspomagających przyswajanie wiedzy i wiarę dzieci we własne możliwości. Kadra nauczycielska jest mocno związana ze swoimi uczniami. Relacje w tej placówce są zupełnie inne niż w szkołach masowych. Wszystko może się zmienić we wrześniu 2017 roku. Dzieci trafią do „normalnych” szkół w swoich rejonach.

Szkoła  wypracowała indywidualne sposoby nauczania dzieci, zarówno z dysfunkcjami jak i z tymi, które z różnych przyczyn nie mogą funkcjonować w warunkach szkoły masowej. Opracowane są praktyczne sposoby dostosowania treści programowych do indywidualnych możliwości uczniów. W masowej szkole, nauczyciele nie mają czasu na jednostkowe zajmowanie się trudniejszym uczniem. 

Z naszych ustaleń wynika że dzieci z problemami przybywa. W roku szkolnym 2016/2017 na miejsce w klasie IV oczekiwało aż ośmioro dzieci. Najlepszą rekomendacją są świadectwa uczniów i rodziców. Wielokrotnie potwierdzają, że szkoła nauczyła ich radzenia sobie z problemami i odważnego podchodzenia do nowych sytuacji.   

Do planowanej likwidacji szkoły odniósł się ojciec jednego z uczniów tej szkoły

„Każda inicjatywa wychodząca z Rady Pedagogicznej godna jest uznania i wierzę, że przyniesie dobry efekt. My, rodzice staramy się dotrzeć do decydentów i przedstawić problem z naszej strony. Nie upieramy się konkretnie nad placówką przy ul. Bytomskiej. Rozumiemy stanowisko sąsiedniej szkoły, której zależy na rozbudowie. Według mojej oceny, potrzeby Wrocławia na zapewnienie specjalistycznej opieki dla dyslektyków są dużo większe, niż techniczne możliwości w obecnej szkole. Jesteśmy otwarci na porozumienie, chcielibyśmy poznać stanowisko Gminy Wrocław co zamierza zrobić? Tak naprawdę, nikt z nami dotychczas nie rozmawiał.

Czy możemy liczyć na inny budynek? adaptacja i wszystko co łączy się z przeprowadzką należałoby już rozpocząć. A ja nie wiem, czy moje dziecko, w przyszłym roku szkolnym będzie miało zagwarantowane uczenie się tak jak dotychczas. Z wykwalifikowaną, oddaną kadrą. I choć idea pomagania dyslektykom – teraz – jest kosztowna to summa summarum wychodzi in plus. Klasy terapeutyczne z fachową opieką spełniają swoje zadanie perfekcyjnie. Dzieci kierowane przez ośrodki terapeutyczne, dzięki zaangażowaniu pedagogów odnajdują się w szkole, prędzej czy później, ale zawsze się otwierają. Trzeba przyznać…absolwenci tej szkoły, dobrze radzą sobie w życiu. Przecież w wychowaniu chodzi o to aby w przyszłości nasze dzieci były samodzielne. Ta szkoła im to gwarantuje, jak żadna inna.

Jeśli w styczniu 2017 roku, radni miejscy na pierwszym posiedzeniu pochylą się tylko nad cyferkami – los dysfunkcyjnych dzieci będzie przesądzony. 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ