Teatr Polski stanie na solidnych fundamentach. Długo oczekiwana konferencja prasowa została zwołana we wtorek

morawski.jpg

Protest aktorów i pracowników technicznych w Teatrze Polskim wkrótce się zakończy. Dyrektor Teatru Polskiego Cezary Morawski zaprosił dziennikarzy na konferencję prasową. Pragnę normalności, powiedział i zapewniam, że dążę do stabilności w teatrze… musi on stanąć na solidnych fundamentach. Praca artystyczna i ekonomiczna jest dla mnie priorytetem.

Na 160 osób pracujących w teatrze, aktywna 25 osobowa grupa sprzeciwia się nominacji Cezarego Morawskiego na dyrektora Teatru Polskiego. Ich postawa wpływa destrukcyjnie na pracę całego zespołu, włącznie z kadrą techniczną. Konflikt trwa zbyt długo i nie ma nadziei na porozumienie.

Na konferencji dyrektor Morawski wyjaśniał min. okoliczności objęcia swojej funkcji, powody zdjęcia tytułów, plany na przyszłość

1 września br., zanim poznaliśmy się z zespołem dowiedziałem, że powinienem zrezygnować. Na biurku leżało pismo – spór zbiorowy zorganizowany przez Związki Zawodowe Inicjatywa Pracownicza. Dialog był i nadal jest trudny, część zespołu nie jest zainteresowana aby cokolwiek wyjaśnić.

Muszę też uświadomić widzów, czytelników i słuchaczy, że aby doprowadzić do takiego stanu jaki zastałem, czyli 34 tytułów,  trzeba co najmniej pięciu lat , ja jestem tutaj dopiero czwarty miesiąc.

Po objęciu stanowiska oświadczyłem, że potrzebuję około dwóch lat aby wyprowadzić Teatr Polski na wody, które pozwalają swobodnie płynąć  i pracować. Zarówno od strony artystycznej jak i budżetowej. W momencie przeprowadzanego audytu, pojawiły się w mediach pogłoski o zamiarze odwołanie mnie przez Urząd Wojewódzki, to mnie zaskoczyło.

W tej chwili trwa audyt. Kontrola przygląda się operacjom w zakresie informatycznym, księgowym, prawnym i ochrony. Na tej podstawie zbudujemy nową strukturę teatru.

Nieistniejąca Rada Programowo-Artystyczna (kadencja upłynęła w maju br.,) nieustannie pisała pisma do UM i występowała w imieniu teatru.

Krystian Lupa zrezygnował ze spektaklu Proces Franca Kafki, podobnie Ewelina Marciniak zrezygnowała z zakontraktowanego spektaklu.

Zastałem nieaktualne struktury organizacyjne, niezgodne z regulaminem organizacje wewnętrzne, bardzo zły stan informatyzacji teatru. Brak prowadzonej polityki kontroli ruchu kontroli osobowego i materiałowego, brak procedury zakupowej, a także brak procedury zamówień publicznych – według dyrektora Mieszkowskiego, ustawa taka w teatrze się nie przyjęła…

Po kontroli Państwowej Inspekcji Pracy teatr ma zalecenie aby Regulamin Funduszu Socjalnego przystosować do obowiązującego prawa. Aktualizujemy i dostosowujemy Regulamin pracy do wymogów prawnych. Przygotowujemy pod kątem prawnym Regulamin organizacyjny. Wprowadzamy standardy rachunkowości i obiegu dokumentów, porządkujemy procedury składania zamówień publicznych, pracujemy nad sprawnym systemem informatycznym , tworzymy systemy premiowe i system płac, podejmujemy strategiczne działania marketingowe.

Niedawno zostały zdjęte spektakle, 7 tytułów. Z dokumentów wynika, że procedura zdjęcia 11 spektakli rozpoczęła się w kwietniu 2016 roku – ja, w listopadzie, zdecydowałem tylko o siedmiu.

Dane o frekwencji: Kliniken był odwołany trzykrotnie, ponieważ nie sprzedano biletów  (4 bilety sprzedano na trzy spektakle). Podobnie było z Poczekalnią Krystiana Lupy, nie była grana od 2,5 roku , (na dwa spektakle sprzedano siedem biletów). Wiem, że wymienione tytuły były wielokrotnie nagradzane,  tworzyli je wybitni twórcy ale nie mają już frekwencji, w magazynach zalegają dekoracje, stąd taka decyzja.

Doczekałem się przeprosin od pana Michała Langa. Chodzi o odczytany list po spektaklu Wycinki na festiwalu w Pilźnie. Ponieważ były tam kłamstwa, wystosowany został do niego list z prośbą o przeproszenie i publiczne sprostowanie. Jesteśmy już po rozmowie , przeprosiny przyjąłem.

Wczoraj odbyła się rozmowa z Marszałkiem Województwa, zabiegałem o nią, nie było więc mowy o wezwaniu na dywanik. Marszałek, o sytuacji w teatrze dowiadywał się z donosów, nieistniejącej Rady Programowo-artystycznej i mediów. Teraz, na podstawie dokumentów wie, jaki jest stan faktyczny w teatrze.

Do tej pory odeszło sześciu aktorów, przy czym jeden przed moim objęciem funkcji, drugi na początku sezonu i jak zorientowałem się z mediów, było zaplanowane dużo wcześniej. Zaznaczam , że większość z nich ma zaproszenie na występy gościnne ale nie znam jeszcze decyzji. Aktorzy, to zawód wędrujący, za czasów dyrektora Mieszkowskiego lista odchodzących była duża, zatem nie powinno być takiego szumu, jaki tworzy się od mojego przyjścia. Odnośnie ewentualnych zwolnień czterech aktorów i ośmiu pracowników technicznych, muszę jeszcze przeanalizować treść odpowiedzi na moje zapytanie do Związku Inicjatywa Pracownicza. Jeśli będą zwolnienia to jeszcze w tym roku. Powody zwolnienia: reorganizacja w teatrze, konfliktowanie zespołu i konfliktowanie widzów, nielojalność wobec pracodawcy.

W marcu mamy premierę Chory z urojenia.  W przyszłym sezonie Janusz Wiśniewski wróci do Makbeta, zatem tytułu nie stracimy.

Kolejny spektakl, Bartka Wyszomirskiego Pieter Turriniego Gospoda, premiera w marcu. Trzecim spektaklem będzie Biedermann i podpalacze Max Frischa w reżyserii Silke Fischer. To są trzy tytuły już zakontraktowane i podpisane.

 

Uruchomiona zostanie Scena Impresaryjna Teatru Polskiego. Aktorom złożyłem propozycję aby włączyli do Sceny inne spektakle, które tworzyli poza teatrem. Jeśli zechcą, mogą otrzymać wsparcie muzyczne, scenograficzne inscenizacyjne.

Wbrew temu, co się mówi, zostają wszystkie programy edukacyjne w teatrze. Media, które napisały, że ten dział został zlikwidowany pisały nieprawdę.

Dodatkowo, na Scenie Kameralnej już od stycznia 2017 wprowadzamy cykl spektakli. Będzie to Powieść teatralna TPL, a pierwszym spektaklem będzie Immanuel Kant, i kolejno: Złowione rekonstrukcje, Garderobiany, Płatonow, Mery Stuard i Historia PRL wg Mrożka.

Do końca czerwca, czyli do końca sezonu 2016/17 planujemy wystawić jeszcze dwa tytuły, w tej chwili trwają rozmowy, zatem szczegółów nie mogę podać.

W nowym sezonie ruszy nowy cykl edukacyjny, tzw. Teatr w klasie. Pracujemy.

 

Małgorzata Paw

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ