Od stycznia obowiązuje obniżona stawka CIT dla małych firm

kasa domena 2.jpg

Obniżenie stawki CIT dla małych podatników z 19 proc. do 15 proc., zakłada nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która 1 stycznia wchodzi w życie.

Obniżona stawka ma obejmować firmy – podatników CIT – których przychód ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczył 1,2 mln euro rocznie. Według rządu takich podatników jest w Polsce 393 tys.  Minister finansów podkreślił , że zmiana ma pomóc polskim przedsiębiorcom oraz zachęcić ich do rozwoju. Według wstępnych szacunków ministerstwa, uszczupli to dochody budżetowe o ok. 270 mln zł. Czy na pewno?

Dr Krystian Mieszkała, specjalista ds. budżetu i finansów, podkreśla, że obniżenie stawki podatku polepszy sytuację  podmiotów gospodarczych i budżetu

-Zaproponowana zmiana przyczyni się do zwiększenia wpływów z tego podatku oraz dodatkowo uszczelni system podatkowy. Obniżenie stawki CIT do 15 % spowoduje, że Polska stanie się atrakcyjnym krajem do opodatkowania dochodów przez podmioty zagraniczne – mówi portalowi wDolnymŚląsku.com Krystian Mieszkała.

– Zagraniczne spółki opodatkowują swoje zyski w krajach gdzie stawki podatku CIT są najniższe. W ten sposób zatrzymamy odpływ kapitału z kraju oraz przyciągniemy kapitał zagraniczny. Wszystko to doprowadzi do zasilenia budżetu państwa. Ta wiadomość jest dobra także dla lokalnych samorządów, bo wzrosną również ich dochody. Samorządy lokalne mają swoje udziały we wpływach z podatku CIT, zatem im więcej w Polsce tego podatku się płaci tym większe są dochody samorządów. Obniżenie podatku CIT spowoduje, że staniemy się realną konkurencją podatkową dla np. Węgier, co z pewnością przysłuży się polskiej gospodarce – podkreśla ekspert.

Węgry i Czechy już od lat zachęcają europejskich przedsiębiorców do opodatkowania swoich dochodów w tych krajach. Na Węgrzech jest 10 proc. CIT, a Czechy oferują 15 proc. podatek od dywidendy – dodaje  dr Krystian Mieszkała.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ