Muzeum Pana Tadeusza: Program wydarzeń – styczeń 2017


Wraz z Nowym Rokiem zapraszamy na szereg wydarzeń w ramach stałych cyklów tematycznych w Muzeum Pana Tadeusza. Przygotowano kolejne wykłady historyczne, oprowadzanie po wystawie głównej, a także spotkanie wokół sztuki, literatury i psychologii.

Zapraszamy również na czwarty koncert kameralny oraz wydarzenia w ramach wystawy czasowej Nieczytelność. Palimpsesty.

SALON DŹWIĘKÓW ROMANTYCZNYCH

Recital fortepianowy Kamila Labusgi

niedziela, 8 stycznia 2017, godz. 17.30
Kamil Labusga / fortepian

Na pierwszym koncercie w nowym roku w Salonie romantycznym Muzeum Pana Tadeusza zabrzmią cztery kompozycje fortepianowe.

Styczniowy recital otworzą późnoklasyczne Wariacje f-moll Josepha Haydna, ukończone na początku lat 90. XVIII wieku. Właściwie Wariacje stanowią zapowiedź nurtu romantycznego, który zwiastowany  jest zmiennym nastrojem dzieła, osiągniętym dzięki przeplataniu molowej i durowej tonacji. Podczas koncertu wykonane zostaną także utwory dwóch zupełnie różnych kompozytorów romantycznych – Fryderyka Chopina i Franza Liszta. Rozpoczęte na Majorce, a ukończone w Paryżu Scherzo cis-moll Chopin zadedykował Adolfowi Gutmannowi, jednemu ze swoich uczniów. To dzieło pełne przeciwieństw, melodycznych uniesień i stłumień, szturmów i wycofań dźwięków. Balladę F-dur, zestawiającą delikatną śpiewność i żywiołowe wzburzenie, kompozytor zadedykował z kolei Robertowi Schumannowi. Chopin miał powiedzieć, że do napisania Ballady zainspirowała go twórczość Mickiewicza (niektórzy krytycy i muzykolodzy widzą w Balladzie F-dur nawiązania zwłaszcza do Mickiewiczowskiej Świtezi i Świtezianki). Natomiast Sonata h-moll Franza Liszta od momentu powstania wzbudzała kontrowersje. Eduard Hanslick – XIX-wieczny krytyk muzyczny – miał powiedzieć, że każdy, kto uważa Sonatę za piękną, potrzebuje pomocy. Sonatę krytykował także Johannes Brahms, z kolei Richard Wagner był jej wielkim fanem. Bezsprzecznie dzieło to nasycone jest wirtuozerią i nutką szaleństwa.

Program:

Joseph Haydn – Wariacje f-moll Hob. XVII:6
Fryderyk Chopin – Scherzo cis-moll op. 39
Fryderyk Chopin – Ballada F-dur op. 38

Franz Liszt – Sonata h-moll
Czas koncertu: 60’

Kamil Labusga – pianista. Student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Alicji Palety-Bugaj. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku siedmiu lat. Koncertował w Czechach (Jesenik), Niemczech (Berlin) i USA (Roanoke, Waszyngton). Występował z Orkiestrą Filharmonii Opolskiej w ramach koncertów: Filharmonia – Szkole (2007), Młode Talenty z Filharmonikami Opolskimi (2008). Dwukrotny stypendysta Prezydenta Miasta Opola. Zdobywca m.in. 3. nagrody w V Międzynarodowym Festiwalu Młodych Pianistów, 1. miejsca w III Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów im. Karola i Antoniego Szafranków, 2. miejsca w Młodzieżo­wym Turnieju Pianistycznym im. H. Czerny-Stefańskiej, 3. miejsca w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Steinway Klavierspiel-Wettbewerb, 2. miejsca w Międzynarodowym Podkarpackim Konkursie Chopinowskim, 2. miejsca w X Śląskim Konkursie Pianistycznym.

***

NIEDZIELNE HISTORIE

Cykliczne spotkania z specjalistami z Muzeum Pana Tadeusza, którzy przybliżą ekspozycję, historie i tajemnice z nimi związane: kim była Katarzyna Starzeńska? Jakie były dzieje rękopisu Pana Tadeusza? Jak wyglądało życie w szlacheckim dworze? Czym jest Archiwum Felicji?

niedziela, 8 stycznia 2017, godz. 12.00
Wazy i teryny. O tym, jak nakrywano do szlacheckiego stołu

prowadzenie: Paulina Szeląg

Życie szlacheckie w dawnej Polsce było bardzo towarzyskie. Wspólny czas spędzano głównie na biesiadowaniu, oddając się uciechom stołu – smakowaniu potraw i trunków. Kultura stołu to jednak nie tylko smaki, ale i towarzyszące im sprzęty oraz sposób korzystania z nich. Jak nakrywano do szlacheckiego stołu? Jakich używano naczyń? Czy jedzono na porcelanie? Czym był Arcyserwis?

O naczyniach, zastawach, dekoracjach stołu opowie Paulina Szeląg – kierowniczka sekcji wystawy głównej poświęconej historii rękopisu i interpretacji poematu w Muzeum Pana Tadeusza.

wstęp: bilet do Muzeum

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc zachęcamy do wcześniejszego zakupienia biletu.

***

WARSZTATY DLA DOROSŁYCH

Zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na warsztaty w ramach wystawy Nieczytelność. Palimpsesty. Wraz ze znanym artystą Marcinem Berdyszakiem postaramy się doświadczyć rzeczywistości poprzez różne części mowy.

piątek, 13 stycznia 2017, 17.00

Warsztat dla osób dorosłych: Doświadczania fragmentów rzeczywistości w postaci części mowy

prowadzenie: Marcin Berdyszak

Sztuka to rodzaj nieustannego doświadczania, które w odróżnieniu od doświadczenia nie pozwala na powtórzenie. Nie sprowadza się tylko do elementów, czyli wartości uchwytnych, lecz jest bardziej „dotykaniem” stanów, zjawisk i idei, które mamy w sobie i które są w danym dziele artystycznym. I co najważniejsze, sztuka to przestrzeń otwarta dla każdego, poprzez którą można eksplorować twórczy potencjał, pogłębiać wiedzę i wrażliwość na otaczający świat.

Chociaż tytuł najbliższych warsztatów (Doświadczania fragmentów rzeczywistości w postaci części mowy) w Muzeum Pana Tadeusza brzmi dosyć enigmatycznie, to przed nami niezwykle twórcze i otwarte dla każdego spotkanie. Nie zdradzając idei prowadzącego, artysty Marcina Berdyszaka, która ujawni się dopiero podczas trwania samego spotkania, możemy dodać, że jest to dla uczestników możliwość przekształcenia codziennego krajobrazu w wizualną poezję. Berdyszak to jeden z artystów, który jako pierwszy zaczął zajmować się edukacją artystyczną w Polsce. Jego praca Analfabet globalny (2013) jest pokazywana na wystawie Nieczytelność. Palimpsesty.

Zachęcamy do udziału w bezpłatnych warsztatach osoby dorosłe, zwłaszcza edukatorów, animatorów, pedagogów i osoby, które chciałyby poznać nowe metody prowadzenia warsztatów i rozwinąć swoje umiejętności.

Zapisy

Warsztaty przeznaczone są dla osób dorosłych. Warsztaty są bezpłatne, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy: wydarzenia@ossolineum.pl / tel. 71 755 06 25.

Marcin Berdyszak (ur. 1964) – dyplom z malarstwa w pracowni prof. Wł. Dudkowiaka oraz z rzeźby w pracowni prof. M. Szańkowskiego w PWSSP w Poznaniu w 1988 roku. Od 1989 roku związany z Akademią Sztuk Pięknych, obecnie Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu. Pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego, prowadzi pracownię działań przestrzennych na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych oraz zajęcia z warsztatów twórczości edukacyjnej na Wydziale Edukacji Artystycznej; był również rektorem w kadencjach 2008–2012 i 2012–2016. Zajmuje się instalacją, obiektem, rysunkiem.

***

WYSTAWY CZASOWE

Nieczytelność. Palimpsesty

17 grudnia 2016 – 30 marca 2016

wernisaż: piątek, 16 grudnia 2016, godz. 18.00

Podczas otwarcia odbędzie się performance Ewy Partum z cyklu Poezja aktywna (wstęp wolny)

O zjawisku nieczytelności i nawarstwiania się pisma opowiada najnowsza wystawa czasowa w Muzeum Pana Tadeusza, w trakcie której zaprezentowane zostaną prace m.in. Andrzeja Bednarczyka, Irmy Blank, Zbigniewa Libery czy Andrzeja Szewczyka.

artyści: Andrzej Bednarczyk, Jan Berdyszak, Marcin Berdyszak, Irma Blank, Witosław Czerwonka, Małgorzata Dawidek, Irmina Felińska, Katarzyna Giełżyńska, Krzysztof Gliszczyński, Roma Hałat, Jakub Jasiukiewicz, Sasaguchi Kazz, Hacer Kıroğlu, Piotr Korzeniowski, Andrzej Leśnik, Zbigniew Libera, Navid Nuur, Franciszek Orłowski, Michał Martychowiec, Ewa Partum, Ireneusz Pierzgalski, Sophia Pompéry, Ketty La Rocca, Antoni Starczewski, Tamás St. Auby, Zbigniew Sałaj, Andrzej Szewczyk, Jan Tarasin, Endre Tót, Marian Warzecha, Marek Wasilewski, Bogdan Wojtasiak

kuratorka: dr hab. Marta Smolińska, prof. UAP

partnerzy medialni: Portal Wroclaw.pl, Akademickie Radio Luz, Portal O.pl, Kulturaonline.pl

Wystawa prezentowana jest w dwóch częściach:

sala wystaw czasowych: wstęp wolny

sale ekspozycji głównej: wstęp w ramach biletu

czynne: wtorek-niedziela, 10.00–18.00

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ